Dom energooszczędny to dom pełen pozytywnej energii
Dom energooszczędny z perspektywy słońca
Aby wykorzystać naturalne ciepło i zminimalizować jego straty, okna do poddaszy należy zainstalować od południa wykorzystując bezpośrednie światło słoneczne, gwarantujące największą ilość światła dziennego i pozytywny bilans energetyczny. Strata ciepła określana jest współczynnikiem U mówiącym o izolacyjności termicznej okna, natomiast zysk ciepła - współczynnikiem g, charakteryzującym zdolność pozyskiwania energii ze słońca. Co ciekawe, dobrze usytuowane okna zyskują więcej energii niż tracą dając pozytywny bilans energetyczny.
Dom energooszczędny to więcej światła
W jednej trzeciej pomieszczeń panują niekorzystne warunki dla zdrowia, podczas gdy ludzie spędzają w nich aż 90 proc. swojego czasu. Problemy ze snem i niedobór witaminy D to tylko niektóre dolegliwości związane z małą ilością świeżego powietrza i światła dziennego. Zminimalizowanie zużycia energii na oświetlenie i zapewnienie dobrego samopoczucia jest możliwe dzięki zadbaniu o odpowiednią liczbę okien w pomieszczeniu.
Aby uzyskać właściwą ilość światła dziennego i dodatni bilans energetyczny, powierzchnia okien powinna stanowić 20 proc. powierzchni podłogi w pomieszczeniach od południa, 10 proc. w pomieszczeniach od północy i 10-20 proc. od wschodu i zachodu w zależności od rodzaju pomieszczenia. Doświetlić można również takie miejsca, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych okien - wykorzystując świetliki tunelowe i okna do płaskich dachów.
Darmowa energia do ogrzania domu energooszczędnego
Uzupełnieniem okien w systemie ogrzewania w domu energooszczędnym sa kolektory słoneczne. Jak podaje WWF, zaledwie 7 proc. energii w naszym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych, czyli wiatru, słońca, wody, geotermii czy biomasy. System kolektorów słonecznych pozwala aż w 70 proc. pokryć zapotrzebowanie na energię zużywaną do ogrzewania wody. Głównym elementem kolektora decydującym o jego wydajności jest miedziany absorber, który przekazuje energię cieplną ze słońca do ogrzania wody. Ogrzana słońcem do wysokiej temperatury woda może być również uzupełnieniem domowego systemu grzewczego.
Izolacja w domu energooszczędnym
Eksperci podają, iż dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można chronić dom energooszczędny przed stratami ciepła, minimalizując zużycie energii na ogrzewanie. Dla zapewnienia maksymalnej izolacyjności cieplnej i zysku energetycznego istotne jest użycie odpowiednich szyb w zależności od orientacji okien. Jednokomorowa szyba energooszczędna od południa zapewni dodatni bilans energii i maksimum doświetlenia, zaś energooszczędna dwukomorowa szyba zastosowana od północy zmniejszy straty ciepła do minimum i zapewni właściwe doświetlenie.
Kontrola światła i klimatu wnętrza
Latem rolety zewnętrzne chronią przed przegrzewaniem i oszczędzają energię elektryczną potrzebną do klimatyzacji. Zimą koncentrujemy się na izolacji, latem chronimy się przed ciepłem. W pełnym wykorzystaniu zalet światła dziennego i energii słonecznej pomagają odpowiednie produkty przeciwsłoneczne - rolety, żaluzje i markizy. W najcieplejsze dni obniżają temperaturę wnętrza nawet do 7 st. C, a zimą redukują straty ciepła do 30 proc.
źródło: www.egospodarka.pl
zdjęcie: www.velux.pl