Zamieszkaj w ekologicznym i energooszczędnym domu
Ceny energii sprawiają, że osoby decydujące się na budowę domu coraz częściej sięgają po alternatywne systemy ogrzewania, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Dzięki nim można radykalnie ograniczyć wysokość płaconych rachunków za energię. Co więcej, dzisiejsza technologia umożliwia ogrzanie budynku praktycznie wyłącznie w oparciu o niekonwencjonalne, ekologiczne źródła ciepła.
Przy stale rosnących cenach za energię, alternatywne rozwiązania mogą zwrócić się już po kilku latach od zamontowania, mówi Piotr Śmietanko, prezes Domicil-Hausbau. W Polsce istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do proekologicznych inwestycji tego typu. Jednak w związku z tym, że nie powstał jeszcze spójny rządowy system wsparcia finansowego rozwiązań pozwalających zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku, inwestor zanim rozpocznie budowę, powinien sprawdzić, jakiej wysokości pomoc może otrzymać, dodaje.
Dzisiaj, oszczędzanie energii stało się łatwiejsze poprzez zastosowanie nowoczesnych źródeł ciepła. Domy firmy Domicil-Hausbau to szeroki wybór energooszczędnych systemów. Te ekologiczne domy charakteryzują się bardzo wysokim stopniem energooszczędności m.in. dzięki zastosowaniu specjalnie izolowanych ścian zewnętrznych, połaci dachowych oraz okien.
W ofercie firmy znajdują się ściany o grubości 310 mm, które osiągają współczynnik przenikalności cieplnej U=0,13W/m2K, oraz ściany 370 mm o współczynniku U=0,11W/m2K, charakterystycznym dla niezwykle energooszczędnych domów pasywnych.
Newralgicznym miejscem każdego domu jest dach, przez który często ucieka bardzo dużo ciepła, dlatego domy energooszczędne Domicil-Hausbau mają izolację połaci dachowych o grubości 220 mm, która gwarantuje wysoki stopień izolacyjności. Okna wyposażone są w dobrej jakości ramy oraz specjalnie izolowane szyby, których współczynnik izolacyjności oscyluje pomiędzy U=0,85-1,0 W/m2K. Możliwe jest także użycie okien trzyszybowych wykorzystywanych w budynkach pasywnych, ze współczynnikiem poniżej U=0,8Wm2K. Osiągnięcie takich parametrów izolacyjności jest warunkiem efektywnego działania nowoczesnych technik grzewczych.
W tak ocieplonych i szczelnych domach, optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli tak zwanej rekuperacji. Domicil-Hausbau doradza swoim klientom zainstalowanie takiego systemu, ponieważ w znacznie większym stopniu niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna reguluje on cyrkulację powietrza w budynku i podnosi komfort użytkowania domu.
Dzięki wysokim parametrom ścian, ogrzanie domu energooszczędnego Domicil-Hausbau za pomocą konwencjonalnych systemów grzewczych nie stanowi problemu i przynosi użytkownikowi znaczne oszczędności kosztów eksploatacyjnych. Osoby chcące płacić jeszcze niższe rachunki za energię mają szereg alternatywnych rozwiązań grzewczych, m.in. pompy ciepła czy kolektory słoneczne, które wykorzystują darmowe i praktycznie niewyczerpalne źródła ciepła, takie jak woda, powietrze czy ziemia.
Najbardziej efektywne są systemy wodne czerpiące ciepło z wód gruntowych oraz ziemne, które odbierają ciepło od gruntu. Kolektory słoneczne są doskonałym uzupełnieniem konwencjonalnych systemów grzewczych, ponieważ dostarczają ciepło, które może posłużyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wesprzeć ogrzewanie domu.
Kolejnym udogodnieniem, gwarantującym oszczędność energii jest ogrzewanie podłogowe. Jest ono znacznie bardziej efektywne od tradycyjnych rozwiązań, ponieważ potrzebuje znacznie niższej temperatury do funkcjonowania niż instalacje grzejnikowe. Ponadto zapewnia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu, co zdecydowanie poprawia komfort użytkowania.
Duży wpływ na sposób myślenia inwestorów miały ostanie miesiące, które uzmysłowiły im, że w Polsce co jakiś czas możliwa jest bardzo mroźna i długotrwała zima. Obecnie odnotowujemy znacznie większe zainteresowanie alternatywnymi systemami ogrzewania, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Wśród osób finalizujących transakcję kupna domu w Domicil-Hausbau, aż 80% decyduje się na zakup przynajmniej jednego ekologicznego rozwiązania grzewczego. Popularność tych systemów w Polsce byłaby niewątpliwie dużo większa, gdyby istniał rządowy plan dofinansowania proekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych, mówi Piotr Śmietanko.
źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: Domicil-Hausbau