Skandynawskie domy szkieletowe
Technologia budowania domów zmienia się z każdym rokiem. Powstają coraz to lepsze materiały i sposoby wykonania ścian oraz izolacji. Pochodząca ze Skandynawii technologia modułowa charakteryzuje się tym, że większość elementów jest wcześniej przygotowywana w fabryce. Montaż prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni.
Dzięki wykorzystaniu gotowych modułów, powstały dom jest łatwy do rozbudowania i można go dowolnie modyfikować, mówi Sylwester Jankowski, prezes zarządu firmy Tektum, stawiającej na Dolnym Śląsku domy skandynawskie.
Budownictwo modułowe łączy w sobie najlepsze cechy technologii murowanej i drewnianej. Jest przy tym energooszczędne. Współczynnik przenikalności cieplnej ścian wynosi zaledwie 0,17 W/m2K.
Budynek wykonany w technologii Tektum, postawiony jest na płycie fundamentowej, dzięki czemu możliwe jest usytuowanie domu na każdym gruncie, nawet na terenach podmokłych. Ściany składają się z: wytrzymałych płyt Farmacell, szkieletu drewnianego, folii oraz izolacji termicznej (wełny mineralnej). Konstrukcja domu szkieletowego jest zamknięta i szczelna od środka, umożliwia też łatwe modyfikowanie instalacji. Charakteryzuje się również dobrą dźwiękoszczelnością na poziomie 58dB. Podłoga jest skonstruowana z impregnowanych, odpornych na wodę szwedzkich płyt. Dach powstaje z czterostronnie struganego, suszonego komorowo drewna. Odporność ogniowa zastosowanego drewna wynosi 45 minut.
Dom można zaprojektować na wiele sposobów, unikając przy tym powtarzalności w wyglądzie zewnętrznym. Dowolność mamy również przy wyborze instalacji grzewczej. Ze względu na parametry ścian i konstrukcji zapotrzebowanie grzewcze w porównaniu do budowli murowanych wynosi ok. 30%, dodaje Jankowski.
Koszt budowy skandynawskiego domu szkieletowego wynosi około 2 tys. zł/m2, a czas potrzebny na oddanie budynku w stanie deweloperskim to zaledwie 3 miesiące, od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Dostajemy przy tym 30-letnią gwarancję na konstrukcję, przy czym trwałość i długowieczność domu to nawet 300 lat.
W Norwegii i Szwecji w technologii szkieletowej wykonywane są z powodzeniem nie tylko domy, lecz również budynki użyteczności publicznej - szkoły, przedszkola czy nawet 36 metrowe sale kinowo-koncertowe.
źródło: Informacja prasowa