Zadbaj o wygląd elewacji Twojego domu

Zadbaj o wygląd elewacji Twojego domu

Wyższe temperatury sprawiają, że coraz chętniej spędzamy czas na powietrzu. Dopiero teraz możemy zauważyć ślady długiej zimy pozostawione na elewacji naszego domu i ocenić jej stan.

Mycie elewacji

Stare powłoki malarskie zwykle przyciągają sporo kurzu. Po zimie można zauważyć dodatkowo zacieki "dodające lat" budynkowi. Jeśli tynk jest w dobrym stanie, a kolor ścian nam odpowiada, najprostszym sposobem na pozbycie się plam i osadów będzie mycie elewacji. Wykorzystanie myjki ciśnieniowej zdecydowanie ułatwi to zadanie.

Nowy kolor na elewację

Zabrudzona elewacja domu jest świetnym argumentem do zmiany kolorystycznej budynku. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest klasyczna biel - pasuje do wszystkich możliwych wariantów barwnych innych elementów domu. Biel to wbrew obiegowej opinii wymagający kolor, tłumaczy Dariusz Pawlaczyk z firmy Franspol, producenta chemii budowlanej z Konina. Żeby cieszyła nas długi czas, należy wybrać produkty odporne na warunki atmosferyczne i ścieranie. W innym wypadku już po roku fasada pożółknie i będzie wymagała kolejnych zabiegów, podkreśla.

Jeśli chcemy rozjaśnić ściany, musimy zwrócić szczególną uwagę na poziom krycia produktu. I nie zapominać o zagruntowaniu powierzchni. Podkład oszczędza farbę, ponieważ chroni przed wsiąkaniem jej w stare podłoże. Wówczas nie trzeba malować kilkukrotnie tego samego miejsca, mówi Pawlaczyk. Grunt wyrównuje także chłonność powierzchni oraz je wzmacnia. Nowoczesne produkty, jak np. Grunt pod farbę silikonową G-FS czy akrylową G-FA Franspolu, są odporne na wilgoć, grzyby oraz stabilizują warstwy zewnętrzne, co przekłada się na trwałość wykonanych prac.

Zabawa kolorem niewielkim kosztem odmieni budynek. Przy radykalnych zmianach, na barwy ciemne, bardzo intensywne, warto wcześniej skorzystać z łatwych w obsłudze programów symulacji malowania. Dzięki nim, po załadowaniu do systemu zdjęcia budynku, można dobierać, zmieniać i przeglądać dom w nowej szacie.

Wygładzanie popękanych tynków

Więcej zabiegów będą wymagały popękane tynki. Gdy uszkodzenia w elewacji domu występują sporadycznie, wystarczy dokonać małych poprawek. Wstępnie należy usunąć wszystkie ruchome elementy powłoki i uzupełnić dziurę tynkiem, identycznym z tym wykorzystanym na ścianie. Po wyrównaniu powierzchni można przystąpić do gruntowania i malowania.

W przypadku dużych ubytków nie ma pewności, że farba zamaskuje łączenia materiału. Wówczas większy sens będzie miała całościowa renowacja, czyli inwestycja w siatkę i nową warstwę tynku. Biorąc pod uwagę zakres działań, tego typu zadania lepiej zostawić specjalistom.

źródło: Informacja prasowa