Jaki projekt domu energooszczędnego wybrać?

Jaki projekt domu energooszczędnego wybrać?

Wybierając projekt z katalogu, trzeba pamiętać o kosztach jego adaptacji do warunków panujących na działce oraz ewentualnych zmianach w projekcie, które mogą kosztować więcej niż sam projekt.

Projekt powtarzalny  z katalogu

Takie projekty są w miarę tanie, dostępne i uniwersalne. Jeśli pochodzą z renomowanych pracowni, często są też już sprawdzone - domy budowane według nich zostały już wybudowane, a o samym ich budowaniu wiele można się dowiedzieć z forów internetowych. Właściciele domów budowanych
według projektów z katalogów tworzą "klany" i wymieniają się doświadczeniami z poszczególnych etapów budowy, dzielą się pomysłami, dyskutują i wzajemnie sobie doradzają, pokazują też zdjęcia ilustrujące poszczególne etapy i zastosowane rozwiązania. To bezcenna skarbnica wiedzy z pierwszej ręki.

W katalogach lub na stronach internetowych pracowni architektonicznych można często obejrzeć tzw. wizualizacje domów (przestrzenne ilustracje w różnych ujęciach) i zapoznać się z przewidywanymi kosztami budowy. Niektóre pracownie umożliwiają nawet wirtualne przemalowywanie elewacji i dachów wybranych projektów.

Projekt z katalogu kosztuje 1200-2000 zł, ale nie są to wszystkie koszty związane z dokumentacją potrzebną do budowy. Do tej kwoty trzeba doliczyć koszty:

  • adaptacji projektu do warunków panujących na działce: do jej orientacji względem stron świata, ukształtowania terenu i sąsiedztwa;
  • ewentualnych zmian w projekcie, np. podniesienia ścianki kolankowej albo zmian rozmieszczenia czy wielkości okien.

Nawet niewielkie zmiany w projekcie mogą kosztować więcej niż sama dokumentacja, np. 3 tys. zł. Firmy projektowe, dążąc do sprzedawania jak największej liczby projektów, starają się projektować domy możliwie tanie, dostępne dla jak największej liczby potencjalnych inwestorów. Prawie nie publikują zatem projektów zawierających rozwiązania zwiększające koszty, jakie trzeba zastosować w domu energooszczędnym. Taki dom może być bowiem droższy 10-20% od domu budowanego wg obowiązujących przepisów.

Ściany, dachy i podłogi w projektach z katalogów są więc ocieplone jedynie w minimalnym stopniu - tak, by odpowiadały normom ochrony cieplnej budynków. To samo dotyczy stolarki - w katalogach prawie zawsze są to wyroby standardowe. Raczej nie znajdziemy też energooszczędnych rozwiązań
wentylacji: w projektach powtarzalnych jest prawie zawsze grawitacyjna. Dom wybudowany według takiego projektu nie będzie więc odpowiadał standardom energooszczędności.

Projekt indywidualny - na zlecenie

Architekt może przystosować projekt domu energooszczędnego zarówno do naszych oczekiwań, jak i do konkretnej działki, uwzględniając jej kształt i ukształtowanie terenu, wybierając najodpowiedniejszy kształt bryły, rozmieszczenie i wielkość poszczególnych pomieszczeń, rozmieszczenie i rozmiary okien, a przy tym - jeśli takie będzie nasze życzenie - stworzyć projekt wyróżniający się, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, lub przeciwnie - taki, który znakomicie wtopi się w istniejącą zabudowę.

Wykonanie projektu zajmuje architektowi minimum sześć tygodni. Przeciętny koszt takiego projektu to 5-20 tys. zł, a zależy nie tylko od wielkości domu czy stopnia skomplikowania jego bryły albo wybranej technologii, ale także - od renomy projektanta.

Wybór projektu trzeba więc dobrze przemyśleć, bo cena stosunkowo taniego projektu katalogowego powiększona o koszt jego przystosowania do konkretnych warunków i naszych wymagań może się okazać porównywalna z kosztem projektu indywidualnego, którego autora możemy poprosić
o zrealizowanie nawet najbardziej wyszukanego zamówienia.

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: Studio Z500