Ekologia we wnętrzach
Coraz więcej osób spośród nas stara się być eko - oszczędzamy energię, segregujemy odpady czy rezygnujemy z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej. Co jednak zrobić, jeśli chcemy też, aby nasze domy były ekologiczne?
Ekologia coraz odważniej wkracza także do budownictwa i urządzania wnętrz. Świadomi konsumenci już w momencie budowy i wykańczania domu uważnie wybierają materiały, sprawdzając czy są one przyjazne dla środowiska. Co więcej, także podczas urządzania wnętrz wiele osób sprawdza skład dodatków i dekoracji. Choć nierzadko zdarza się, że materiały ekologiczne są droższe, a analiza zawartości produktów wiąże się z dodatkowym wysiłkiem, to jednak dzięki temu zyskuje się pewność, że nasz dom jest w pełni przyjazny dla zdrowia oraz środowiska, wyjaśnia Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex, oferującej ekologiczne farby do wnętrz.
Materiały budowlane przyjazne dla zdrowia
O ekologiczny charakter wnętrz możemy zadbać już podczas jego budowy i wykańczania. Zastosowanie materiałów, takich drewno, kamień czy cegły z naturalnej gliny to tylko niektóre z możliwości. Podczas malowania ścian warto np. poszukać farb o obniżonej lub wręcz zerowej zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Substancje te na skutek kontaktu ze słońcem obniżają poziom ozonu i przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. W styczniu 2010 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę ograniczającą zawartość szkodliwych LZO. Wszystkie produkty wyprodukowane po tej dacie muszą być zgodne z ustalonymi normami i odpowiednio oznakowane - powinny one posiadać tzw. znak zielonego liścia.
Przykładem produktu, spełniającego te wymaga jest np. emulsja lateksowa Bondex Wall de Luxe, która jest całkowicie wolna od LZO, a tym samym jest w pełni przyjazna dla środowiska.
Ekologiczne dodatki i meble z odzysku
O ekologicznych materiałach dobrze jest pamiętać także podczas urządzania mieszkania. Zamiast wybierać sztuczne tekstylia poszukajmy naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna, które są bezpieczne dla naszego zdrowia. Podobnie w przypadku dekoracji lepiej jest zrezygnować z tanich produktów sprowadzanych z Chin i wykonywanych np. z polirezynu.
Postawmy natomiast na ekologiczne materiały, takie jak kamionka lub glina. Wykonane z nich wazony oraz naczynia są zarówno bardzo piękne, jak i zwyczajnie zdrowe. Nieocenionym surowcem jest także drewno - jest ono bowiem całkowicie naturalne, a zarazem szalenie plastyczne. Drewniane podłogi, półki, skrzynie czy nawet dekoracje to tylko niektóre ze sposób jego wykorzystania we wnętrzach.
Nie obawiajmy się też przedmiotów z odzysku. Dla wielu osób zniszczony, stary mebel to produkt, który trzeba koniecznie zastąpić nowym. Jednak, jeśli zdobędziemy się na odrobinę wysiłku, to z powodzeniem możemy samodzielnie odnowić zużytą szafę lub komodę - potrzeba do tego jedynie odrobiny ekologicznej emalii lub lakieru. W ten sposób przyczyniamy się nie tylko do ochrony środowiska, ale też oszczędzamy pieniądze, które musielibyśmy wydać na nowy mebel.
źródło i zdjęcie: Bondex