Woskowanie. Niebanalne wykończenie mebli drewnianych

Woskowanie. Niebanalne wykończenie mebli drewnianych

W naszych domach często można spotkać meble z litego drewna. Od dość popularnych szaf, komód czy łóżek sosnowych, do tych stworzonych z bardziej szlachetnych gatunków, takich jak dąb czy orzech. Każdy sprzęt domowy z naturalnego materiału wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie tylko aby dłużej nam służył, ale także w celu wydobycia niezwykłych walorów estetycznych prawdziwego drewna.

Bardzo popularną metodą wykończenia wszelkich rodzajów drewna jest woskowanie. Dla osób, które marzą o niebanalnym wykończeniu mebli drewnianych w swoich wnętrzach francuska marka Libéron przygotowała specjalny Wosk Wybielający. Nadaje on drewnu klasyczny, biały kolor, patynuje i podkreśla rysunek słojów. Wosk Libéron upiększa drewno o porach otwartych: dąb, kasztan, jesion, nadaje się również do zastosowana na meblach sosnowych lub świerkowych. Niepowtarzalny efekt dekoracyjny w postaci śnieżnej poświaty można uzyskać zarówno na meblach zupełnie nowych, którym chcemy nadać oryginalny wygląd, jak również wtedy, gdy zależy nam na metamorfozie komody lub szafy, które przez lata zdążył się nam już opatrzeć.

Wosk wybielający Libéron nadaje drewnianym meblom delikatny i aksamitny połysk, który z pewnością przyciąganie uwagę. Poza tym, wosk pokrywa zadrapania i ubytki w powierzchni. Dzięki temu, możemy łatwo i szybko poprawić wygląd mebli bez konieczności ponoszenie dużych kosztów. Woskowanie mebli możemy wykonać samodzielnie. Jest to bardzo wygodne i opłacalne, gdyż taki sposób pielęgnacji i dekorowania mebli nie jest trudną i skomplikowaną czynnością. W kilka godzin możemy uzyskać ciekawe wykończenie drewnianych mebli w bardzo modnym obecnie odcieniu. Z pewnością nie stracimy na tym zbyt dużo czasu, a uzyskane efekty będą nas w pełni satysfakcjonowały.

Woskowanie mebli drewnianych. Jak to zrobić?

W surowym drewnie należy wybrać miedzianą szczotką przyrosty drewna wczesnego (miękkie drewno). W przypadku drewna o twardych słojach, takich jak dąb, kasztan i jesion, kontrast między miękkimi a twardymi włóknami będzie bardziej wyraźny, natomiast w przypadku drewna o miękkich słojach, takich jak sosna lub jodła, kontrast będzie bardziej dyskretny.

Po wstępnym przygotowaniu powierzchnię należy odpylić. W celu wzmocnienia kontrastu między Woskiem wybielającym Libéron a kolorem podkładu, na surowe drewno można nałożyć bejcę w odcieniach drewna. W przypadku drewna takiego jak dąb, kasztan lub jesion, inkrustacje woskiem wybielającym będą liczne i głębokie, zostawiając charakterystyczny efekt przekroju przez warstwy. Na drewnie takim jak sosna czy jodła nałożenie wosku wybielającego na bejcę pozostawi delikatną białą powłokę, podkreślającą naturalny rysunek słojów.

Na powierzchnię drewnianą należy nałożyć sporą ilość Wosku wybielającego Libéron i wykonując ściereczką lub kłębkiem bawełnianym ruchy okrężne wetrzeć go w powierzchnię, wypełniając pory drewna. Pozostawić do wyschnięcia na 5-10 minut. Nadmiar wosku usunąć kłębkiem bawełnianym lub ściereczką nasączoną bezbarwnym Woskiem barwiącym Black Bison Libéron. Po wyschnięciu (po upływie 2-4 godzin) powierzchnię należy wypolerować.

źródło i zdjęcie: V33