Chcesz być eko? Zrób abażur z papierowych talerzyków

Chcesz być eko? Zrób abażur z papierowych talerzyków

A może stylowy abażur z papierowych talerzyków? Z Dremelem wszystko jest możliwe! A wszystko, czego potrzebujesz, to pistolet do klejenia Dremel Glue Gun, przezroczysty klej, talerzyki i kilka dodatkowych akcesoriów. Zobacz, jakie to proste.

Jakie materiały są potrzebne do wykonania abażuru z papierowych talerzyków?

  • pistolet Dremel® Glue Gun 930,
  • sztyfty przezroczystego kleju 7 mm GG02,
  • papierowe talerzyki o średnicy 18 cm, ok. 50 sztuk.

Uwaga
obwód talerzyków musi być nieco większy niż wysokość abażuru.

Dodatkowo potrzebne będą:

  • podstawa lampy stołowej ze szczotkowanego chromu,
  • klosz w kształcie walca, w kolorze kremowym, wysokość 13 cm, średnica 15 cm,
  • linijka (najlepiej stalowa),
  • ołówek,
  • nożyczki,
  • kostka introligatorska lub górna część noża kuchennego,
  • kokilka lub podobne naczynie.

Uwaga
Kokilka służy do umieszczenia na niej klosza podczas klejenia; pomaga w rozmieszczeniu talerzyków wokół klosza na identycznej wysokości. Jeśli wymiary Twojego klosza i talerzyków różnią się od podanych tutaj, wybierz naczynie, które umożliwi centralne rozmieszczenie talerzyków na kloszu ustawionym na kokilce.

Żarówka: Upewnij się, że moc żarówki jest zgodna z zalecaną dla danej podstawy lampy.

Krok 1

Złóż talerzyki papierowe na pół i wygładź zagniecenie. Umieść linijkę równolegle do wgłębienia, w odległości 0,5 cm i zaznacz linię ołówkiem. Trzymając talerzyk złożony, przetnij go nożyczkami wzdłuż zaznaczonej linii.

Krok 2

Połóż przed sobą kolejny talerzyk (środkiem do góry) i umieść na nim wyciętą połówkę, wyrównując ją wzdłuż zaokrąglonej krawędzi. Przyłóż stalową linijkę wzdłuż prostej krawędzi i użyj kostki introligatorskiej do zaznaczenia wgłębienia na całej długości talerzyka. Powtórz czynność po przeciwnej stronie talerzyka, tak aby powstały dwa równoległe do siebie wgłębienia w odległości ok. 1 cm. Złóż talerzyk wzdłuż zagnieceń ku tyłowi i wygładź, aby uzyskać ostry kant.

Krok 3

Włóż sztyft przezroczystego kleju GG02 do pistoletu do klejenia Dremel Glue Gun 930 i ustaw niską temperaturę. Umieść klosz na naczyniu ułożonym spodem do góry. Nałóż klej pośrodku bocznej krawędzi talerzyka o szerokości 1 cm i przyklej go pionowo do powierzchni klosza, tak aby jedna z zagiętych krawędzi znalazła się na równi z pionowym szwem klosza.

Krok 4

Powtarzaj tę czynność, przyklejając kolejne złożone talerzyki tuż obok poprzedniego wokół klosza i upewniając się, że są rozmieszczone równo względem góry i dołu klosza. Gdy cały klosz będzie oklejony talerzykami, można go zamocować do podstawy lampy i wkręcić żarówkę. Twoja lampa jest już gotowa.

 

 

Wskazówka
Można określić przybliżoną liczbą talerzyków potrzebnych do oklejenia klosza, mierząc obwód klosza. 1 cm odpowiada jednemu talerzykowi.

źródło i zdjęcia: Dremel