Trend ekologiczny we wnętrzach

Trend ekologiczny we wnętrzach

Styczniowa edycja paryskich targów Maison & Objet dobitnie pokazała, że umacnia się trend ekologiczny. Nadal królują naturalne materiały i barwy oraz wciąż wszechobecna jest zieleń. Nowością są natomiast akcenty kolonialne i orientalne, które wprowadzają do wnętrz gorący tropikalny klimat.

Motywy roślinne we wnętrzach

Już nie pojedyncze kwiatki na stole czy na parapetach, ale całe ich naręcza, które ustawia się wszędzie: na podłodze, komodach czy innych meblach. We wnętrzach rośliny rozrastają się niemal tak szybko, jak w lesie deszczowym. Nic dziwnego, bo są to najczęściej liście palm, paprocie i inne roślinny z dżungli rodem. Nie muszą być żywe. Sztuczne równie dobrze odegrają swą dekoracyjną rolę, tym bardziej, że te obecnie oferowane przez producentów, np. przez HK Living (dostępne w dutchhouse.pl),  wyglądają jak prawdziwe. Motywy roślinne zdobią również tkaniny i widnieją na obrazkach, planszach i plakatach. Im ich więcej, tym wystrój modniejszy.

Kolonialne dodatki

Wnętrza pełne zieleni wywołują nieoparte skojarzenia  z kolonialnymi domami w Tajlandii, Wietnamie czy Malezji. Wrażenie przeniesienia do Azji Południowo-Wschodniej wzmacniają fotele (stojące i wiszące), hamaki, sofy, stoliki, kosze i abażury lamp wyplatane z rattanu, materiału typowego dla tego regionu świata.

Orient we wnętrzach

Kolejnym wschodnim akcentem są dawno niewidziane w aranżacjach papierowe abażury, które przypominają chińskie lampiony. Firma Dutchbone, wyraźnie nawiązując do tradycji marokańskich,  proponuje stoliki, wazy i wazony z metalu pokrytego młotkowanymi ornamentami. Metalu jest zresztą znacznie więcej niż dotąd. I uwaga: już nie jest to srebro, tylko mosiądz albo złoto, najczęściej spatynowane, które straciło swój pierwotny blask. Z materiałów w złotym kolorze  robi się przeróżne naczynia dekoracyjne oraz lampy, zarówno te o formach wyszukanych, jak i oszczędnych. I jedne i drugie bez trudu odnajdują się we wnętrzach urządzonych w stylach skandynawskim i loftowym, przełamując ich sterylny chłód.

Tkaniny i naturalne materały. Co sprawdzi się we wnętrzu?

Zarówno nowe, jak i umacniające się trendy zasadniczo zmieniają charakter nowoczesnych wnętrz. Panująca w nich zimna atmosfera odchodzi do przeszłości, ustępując miejsca domowemu ciepłu. Konsekwencją tego jest powrót tkanin wywołujących wrażenie przytulności, jak aksamit. Wygląda na to, że naturalne materiały na dobre zadomowiły się w naszych domach i wciąż są super modne. Do surowego, często postarzonego drewna dołączyła nierównomiernie szkliwiona ceramika i kamień - prawdziwy albo udane jego imitacje. Wciąż na czasie jest skóra. Obecność wszystkich tych materiałów również korzystnie wpływa na postrzeganie wnętrz jako ciepłych, a także przyjaznych człowiekowi i naturze.

źródło i zdjęcie: HK Living