Jak funkcjonalnie zaplanować kuchnię w nowym mieszkaniu?

Jak funkcjonalnie zaplanować kuchnię w nowym mieszkaniu?

Odbiór kluczy do nowego mieszkania jest jedną z bardziej emocjonujących chwil w naszym życiu. Od teraz zacznie się planowane przestrzeni, urządzanie wszystkich pomieszczeń oraz aranżacja pustego wnętrza. Jak funkcjonalnie zaplanować kuchnię w nowym mieszkaniu?

Wielkość kuchni ma znaczenie

Jeśli jesteś posiadaczem niewielkiej kuchni, nie oznacza to, że nie będziesz mógł urządzić jej z pomysłem, aby była dobrze zorganizowana i odpowiadająca twoim potrzebom. Wręcz przeciwnie - w małej kuchni możesz popisać się swoją kreatywnością i umiejętnościami aranżacyjnymi. W końcu to wyzwania najbardziej pobudzają do działania. Aby urządzić małą, ale funkcjonalną kuchnię, warto już na początku określić, czego potrzebujesz najbardziej i jakiego rodzaju meble czy rozwiązania najbardziej ci się przydadzą do domu.

Jeśli z kolei dysponujesz większą przestrzenią, musisz uważać, aby zarówno nie zagracić całości, jak i nie sprawić, aby było zbyt pusto, chłodno i nieprzyjemnie. Warto wtedy zastanowić się nad wystrojem kuchni i postawić również na dodatki. Nie muszą to być kosztowne zmiany. Sprawdź na przykład, jak wygląda planowanie kuchni z IKEA.

Jakie meble kuchenne wybrać?

Funkcjonalne meble kuchenne to takie, w których możesz przechowywać najpotrzebniejsze akcesoria. Pomocne będą więc kosze cargo, które możesz wykorzystać nawet w najwęższych miejscach w twojej kuchni. To ogromne ułatwienie segregowania przyborów, garnków i innych niezbędnych produktów. Pamiętaj, że projektowanie kuchni to nie tylko zabawa kolorami i wybieranie kształtów mebli, ale przede wszystkim szukanie praktycznych rozwiązań.

Jeśli twoja kuchnia jest mała, bardzo ważne jest zagospodarowanie każdego centymetra. Właśnie dlatego dobrze zainwestować w pojemne szafki wiszące. Dobrym pomysłem są drzwiczki otwierane do góry. Znika więc ryzyko, że uderzysz się w głowę, a do tego to po prostu dużo wygodniejsze, zwłaszcza gdy posiadasz system, dzięki któremu masz dostęp do mebli bez pociągania za uchwyt.

Przydadzą ci się również funkcjonalne głębokie szuflady, gdzie możesz przechowywać zapasy, przyprawy, a nawet garnki i talerze. Wszystko zależy od organizacji przestrzeni. Szuflady są znakomitym pomysłem, ponieważ masz zawsze dostęp do tego, co tam trzymasz bez konieczności zaglądania głębiej. Kup jeszcze:

  • separatory,
  • organizery,
  • papier do szuflad,
  • wkłady,
  • słoiki na przyprawy,
  • pudełka do przechowywania suchej żywności.

Kuchnia - strefa przy zlewozmywaku

Jedno z kluczowych miejsc w kuchni, nawet jeśli posiadasz zmywarkę. To tam możesz opłukać produkty, z których przygotowujesz posiłki, myjesz też ręce. Warto więc w okolicy zlewozmywaka zawsze utrzymywać porządek, w czym pomogą ci na przykład koszyki i sitka. Lepiej zatem zaopatrzyć się w zlewozmywak, który ma dwie lub półtorej komory, aby móc wygodnie z niego korzystać.

Dobrze, aby był wykonany z materiału łatwego do czyszczenia i odpornego na uszkodzenia, może to być na przykład stal szlachetna. Jeśli chodzi o sam rodzaj zlewozmywaka, popularność zyskują te podblatowe, ponieważ wszelkie okruchy można zetrzeć do środka. Brud nie zatrzymuje się więc pomiędzy blatem a zlewozmywakiem.

Ważny jest również wybór baterii kuchennych, które będą nie tylko pasujące do wystroju. Tutaj liczy się także kwestia zużycia wody. Dobrze więc zainwestować w perlator i baterie z sensorem ruchu, a wtedy rachunki na pewno będą mniejsze.

 

 

Wyspa kuchenna - czy jest ona pomocna?

Aranżacje kuchni z wyspą wyglądają niczym z amerykańskich filmów i niemal zawsze przyciągają wzrok. Zwykle jednak na taki krok mogą sobie pozwolić właściciele większych pomieszczeń lub posiadacze salonu połączonego z aneksem kuchennym.

Na takiej wyspie mogą znaleźć się palniki, zlewozmywak lub miejsce do przygotowywania dań. Warto też pomyśleć o szafkach i szufladach, a nawet miejscu na książki, ponieważ wyspa jest stworzona do tego, aby zrobić z niej kącik inspiracji kucharskich. Bardziej pomysłowi mogą zagospodarować szafki tak, aby wstawić tam zestaw koszy do segregowania śmieci.

Przeczytaj także: Jaki blat do kuchni?

Sprzęt do zabudowy kuchennej

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię, aby była funkcjonalna i do tego po prostu spójna aranżacyjnie? Nie musisz rezygnować z dobrego sprzętu, który nie wpisuje się jednak w twoją koncepcję kuchni. Zainwestuj w sprzęt do zabudowy. Dzięki temu wszystkie niezbędne urządzenia - piekarnik, mikrofalówka, a nawet lodówka - będą pasować do twojej aranżacji kuchni. Zwróć uwagę na energooszczędność sprzętów kuchennych, a do tego będziesz cieszyć się niskimi rachunkami.

źródło i zdjęcia: Ikea