Jak dobrać profile łączące i listwy progowe?

Jak dobrać profile łączące i listwy progowe?

Aranżując domową przestrzeń, często decydujemy się na różne posadzki - drewno, kamień, czy wykładzinę. Dylematem staje się wówczas połączenie materiałów, z których wykonana jest podłoga. Jak zatem połączyć gres z panelami, czy drewno z wykładziną by przestrzeń wyglądała elegancko?

Czasem pomiędzy płytami gresowymi a panelami jest znacząca szczelina. Jak zatem ukryć ten mankament i sprawić, by egzotyczne drewno nie straciło na urodzie? Taki problem powinniśmy przewidzieć przed położeniem podłogi. Już na etapie projektowania, a najpóźniej montażu, możemy zastosować profil, który wypełni nam przerwę pomiędzy materiałami wykończeniowymi. Taki profil nazywamy profilem łączącym.

 


W zależności od rodzaju posadzki, dobieramy odpowiednią wysokość profilu. O co chodzi? H oznacza wysokość. Jeśli mamy więc panele o grubości 12 mm, nasz profil musi mieć taką samą wysokość. Jego pióro, czyli część montażowa, wejdzie pod panel. Materiał, z którego będziemy wykańczać drugą część podłogi, np. gres, glazurnik ułoży na równo z profilem. Będziemy widzieć jedynie kilkumilimetrowy fragment listwy w kolorze, który wybierzemy. Do wyboru mamy profile z aluminium, stali nierdzewnej, mosiądzu lub mosiądzu chromowanego.


Sytuacja wygląda inaczej, gdy podłoga jest już wykończona, np. drewnem w pokoju i terakotą w łazience. Wówczas nie mamy wyboru, musimy wybrać listwę progową, najwygodniej samoprzylepną. I tu, podobnie jak z profilami łączącymi, musimy wybrać odpowiedni parametr, w tym przypadku szerokość - taką, by zakryła szczelinę. Możemy zdecydować się na listwy progowe wykonane z aluminium, stali i mosiądzu.

 źródło i zdjęcia: Sklep.listwy.net