Ekologiczna sypialnia - poradnik w samodzielnej aranżacji

Ekologiczna sypialnia - poradnik w samodzielnej aranżacji

Aranżacja pomieszczeń mieszkalnych to zadanie, które można realizować na wiele różnych sposobów. Szczególnie modne w ostatnim czasie jest stosowanie rozwiązań ekologicznych, które jednocześnie są w wysokim stopniu praktyczne i funkcjonalne. Ekologiczna sypialnia to wybór zarówno osób poszukujących alternatywnych rozwiązań aranżacyjnych, jak i tych, dla których troska o środowisko to podstawowa sprawa w czasie dokonywania codziennych wyborów. Zapraszamy do krótkiej lektury, w której podpowiemy - jak zaaranżować ekologiczną sypialnię.

Sypialnia ekologiczna - czyli jaka? O eko-umeblowaniu w sypialni

Moda na urządzenie sypialni w stylu eko to konsekwencja zwiększającej się świadomości naszego społeczeństwa. Coraz częściej w naszych codziennych wyborach zastanawiamy się - jaki będzie ich wpływ na stan środowiska naturalnego. Moda na zero waste, recykling, meble "z drugiej ręki" jest wyrazem tych zmian.

W aranżacji i umeblowaniu sypialni warto postawić na meble wykonane z naturalnych materiałów oraz pochodzące od polskich producentów. Wybór naszych lokalnych twórców to także sposób, by zmniejszyć tak zwany "ślad węglowy" - którego wartość zwiększa między innymi konieczność transportu mebli. Dlatego warto wybierać meble wykonane z lokalnych materiałów, przez lokalnych twórców.

Szczególne warte polecenia są meble z sosny, dębu lub buka. Tropikalne gatunki są również atrakcyjne, niemniej - ich transport generuje dużą emisję dwutlenku węgla.

Warto też sięgać po ofertę sklepów specjalizujących się w wykonywaniu mebli "z odzysku", z palet, sprasowanej biomasy lub innych pół-gotowych materiałów. Wybierając poszczególne dostępne meble, polecamy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanych w wykończeniu materiałów - zwłaszcza lakierów i farb. Powinno to być środki bezpieczna dla środowiska naturalnego, pozbawione szkodliwych składników (takich jak formaldehyd).

Materac ekologiczny - spanie przyjazne środowisku

Materac to kolejny ważny element w wyposażeniu sypialni. Również wybór materaca może podporządkowany względom ekologicznym. Warto wybierać przede wszystkim materace wypełnione pianką termoelastyczną lub wysokoelastyczną. W ich produkcji nie wykorzystuje się substancji ropopochodnych, o szkodliwym oddziaływaniu na środowisko, lecz ich łagodniejsze odpowiedniki.

Warto wybierać materace wyposażone w elementy wykonane z włókien kokosowych, niezwykle trwałych i odpornych na ścieranie. Są ponadto w wysokim stopniu elastyczne, co gwarantuje wygodny i przyjemny sen. Materiałami również wartymi polecenia są te pochodzenia naturalnego - bawełna, wełna oraz len.

Pościel, prześcieradła i poszwy - ekologiczne!

Ekologiczne pościele i poszwy to te wykonane z materiałów naturalnych, pozbawionych syntetycznych dodatków. Pościele takie warto wybierać w gotowych zestawach, co daje nam pewność, że każdy element wyposażenia jest eko.

Przeglądając dostępne, zwróćmy uwagę na kraj pochodzenia - unikajmy materiałów orientalnych, wykonywanych za granicą. Lokalnie wytwarzane pościele z bawełny, wełny lub lnu to wybór bardziej przyjazny środowisku. Takie znajdziemy w ofercie https://nyks.pl/.