5 szybkich faktów o karniszach

5 szybkich faktów o karniszach

Obecność właściwie dobranych karniszy sprawia, że wnętrze zyskuje dodatkowe walory estetyczne, a dodatkowo jest chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem. W niniejszym artykule przedstawiamy 5 szybkich faktów o karniszach, które powinien znać każdy, kto decyduje się na ich zakup po raz pierwszy.

1. Karnisze - jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wnęki okiennej

Karnisze stanowią istotny element wyposażenia każdej wnęki okiennej, w której planowane jest umieszczenie firanek czy też i zasłon. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej prezentacji materiałów, powinny być one umieszczone na estetycznym karniszu. Karnisze mogą być mocowane do ściany albo do sufitu. Należy jednocześnie wiedzieć, iż sposób mocowania karnisza jest często uzależniony od wymiarów okna, wielkości pomieszczenia czy też umiejscowienia okna.

Karnisze karnix.pl to wysokiej jakości karnisze prosto od producenta. W sklepie internetowym Karnix.pl można znaleźć karnisze pojedyncze oraz podwójne do różnego typu i rodzaju w atrakcyjnych cenach i dostępne od ręki. Jeżeli interesują cię rolety - karnix.pl także posiada je w swojej ofercie.

2. Jak ustalić optymalną długość karnisza?

Zanim określimy długość karnisza, należy najpierw zmierzyć szerokość wnęki okiennej. Zazwyczaj jest ona szersza od samego okna. Do szerokości wnęki dodaje się po około 10-20 cm zapasu po każdej stronie. W tej odległości montuje się wsporniki.

Za wspornik musi wystawać około 10 cm karnisza. Długość rurki musi być większa od szerokości wnęki okiennej o około 40 cm. Gdy okno jest zlokalizowane blisko ściany prostopadłej, uwzględniajmy też odległość wnęki okiennej od ściany. Gdy wnęka jest blisko ściany prostopadłej, wtedy dobrze jest zaopatrzyć się w karnisz wyposażony we wspornik boczny - montuje się go na końcu rurki. W ten sposób bez trudu będzie można w sposób bezproblemowy zasuwać zasłony do końca okna.

Karnisze karmix.pl

3. Karnisze muszą być dostosowane do kolorystyki i powierzchni pomieszczenia

Wybierając typ karnisza do danego pomieszczenia np. sypialni czy salonu powinno się sprawdzić, jaka kolorystyka w nim dominuje. Warto także wziąć pod uwagę wielkość danego pomieszczenia. Jeżeli zależy nam na minimalistycznych aranżacjach, to powinniśmy wybrać karnisze w najprostszej formie, zakończone gładkim walcem bądź wykończone połyskiem. Kolor natomiast warto dobrać do swoich preferencji.

4. Czym różnią się karnisze pojedyncze od podwójnych?

Po wyborze typu karnisza należy zwrócić uwagę na liczbę załączonych do niego drążków. Można dostać wersje z jednym lub z dwoma drążkami. Wybór rodzaju karnisza, pojedynczego lub podwójnego, powinien być zależny od oczekiwań Klienta.

Osoby chcące osłaniać okno firankami oraz zasłonami powinny wybrać model posiadający dwa drążki. Umożliwi to proste i odsuwanie zarówno zasłony jak i firanki, a przede wszystkim umożliwi zawieszenie obu tkanin jednocześnie. Karnisze pojedyncze są natomiast idealne dla osób, które wolą posiadać albo firankę, albo zasłonę. Karnisze występują w wersjach drewnianych, metalowych czy szynowych.

Karnisze karmix.pl

5. Jak dobrać firany lub zasłony do karnisza?

Mając już karnisz nie można zapomnieć o doborze do niego właściwych materiałów. Najczęściej wiesza się tylko firankę, jednak czasami do firanki dokładane są również zasłony. Należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać do siebie ich barwy i pamiętać o zachowaniu minimalistycznej formy.

Najlepiej sprawdzają się firanki i zasłony wykonane z naturalnych tkanin przepuszczających powietrze, a jednocześnie dobrze się układających. Wyjątkowa jest tkanina wykonana z lnu, która wygląda wyjątkowo i przyciąga uwagę. Często wybierane są także tkaniny bawełniane, głównie ze względu na ich unikatowość oraz niską cenę.