Ekotrendy na 2022 rok

Ekotrendy na 2022 rok

Rozwój wiązał się w przeszłości z dużym wykorzystywaniem planety. Dziś osiągnęliśmy już wystarczająco zaawansowaną technologię, aby coraz mniej polegać na zasobach Ziemi - możemy być coraz bardziej samodzielni. Sprawia to, że ekologiczne życie nie jest już tak problematyczne, jak kiedyś. Wystarczy zastosować nowoczesne rozwiązania, aby pomóc odbudować zasoby planety, jednocześnie otrzymując wszystko, czego potrzebujemy. Jakie ekologiczne opcje są dziś najmodniejsze?

Meble ekologiczne - czym są?

Jednym z najbardziej popularnych aspektów ekologicznego funkcjonowania jest zredukowanie potrzeby ścinania drzew na nowe meble. Jak tego dokonać? To proste - wystarczy postawić na odnawianie starych mebli lub na tworzenie nowych z prostych konstrukcji, takich jak palety. 

Ekomeble, gdyż tak nazywają je ich miłośnicy, mogą nadać mieszkaniu niezwykle ciekawy wydźwięk, który zahaczał będzie o style rustykalne. Szczególnie ciekawą opcją są wspomniane już palety, z których można stworzyć wiele ważnych w domu mebli - od stolików, przez krzesła, a kończąc nawet na ramach łóżka. Można je stosować w stanie, w jakim się je znajdzie, ale można je również odrestaurować, co nada im takiego wyglądu, jaki sobie tylko wymarzymy. Odpowiednia renowacja może sprawić, że będą wyglądać jak nowoczesne meble prosto z salonu.

Wiele osób myśli, że nie poradzi sobie z zadaniem stworzenia mebla, jednak to nic trudnego. Na internecie można znaleźć tysiące poradników, które przeprowadzą śmiałka przez wszystkie potrzebne kroki do osiągnięcia sukcesu. 

Fotowoltaika, czyli jak pomóc planecie?

Panele słoneczne kojarzą się wciąż z wielkimi pieniędzmi, które należy na nie przeznaczyć. W dzisiejszych czasach jest to coraz mniej realna teoria, gdyż fotowoltaika tanieje z każdym dniem. Nawet jeśli chwilowo nas na nie nie stać, można starać się o dofinansowania, dzięki którym cała inwestycja jest jeszcze tańsza. 

Jak wiadomo, panele słoneczne odbierają światło słoneczne i przetwarzają ją na energię elektryczną. Jest to niezwykle korzystny proces dla planety, gdyż nie ma tutaj żadnej emisji szkodliwych gazów - pobieramy tutaj energię, która w innym wypadku po prostu ogrzałaby dach, ogródek czy jakiekolwiek miejsce, w którym teraz stoją panele fotowoltaiczne. Jest to energia, którą możemy wytworzyć tak naprawdę za darmo, co w przyszłości zwraca koszty, które wydaliśmy na zakup i instalację paneli.

Listwy z wyłącznikami trybu stand-by - jak pomagają?

Każdy w domu posiada przynajmniej jedną listwę, gdzie może podłączyć wiele urządzeń elektrycznych na raz - najczęściej jest ich zdecydowanie więcej niż jedna. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że nawet jeśli teoretycznie wyłączy dane urządzenie, to ono wciąż pozostaje w trybie stand-by. Co to znaczy? W skrócie pobiera ono dalej prąd, choć w zdecydowanie mniejszych ilościach. 

Ilość ta, choć niewielka, kumuluje się przez cały okres nieużywania urządzenia. Do tego dochodzi duża liczba sprzętów w domu, których aktualnie nie używamy. W ten sposób może się nazbierać nie tylko duża ilość energii, ale również wysoki rachunek za prąd. Warto zainwestować w listwy, które mają specjalne wyłączniki, odcinające prąd od danego gniazdka. W ten sposób zmniejszymy pobór prądu, co na pewno wspomoże środowisko naturalne.

Ekologiczne rozwiązania można wprowadzić w każdym mieszkaniu kupionym na obido, np. w inwestycji Nadmotławie Apartments.

Artykuł Partnera