Skuteczne i ekologiczne farby na wilgoć i grzyby

Skuteczne i ekologiczne farby na wilgoć i grzyby

Wyjątkowo wilgotna aura ostatnich tygodni i skutki powodzi oznaczają często przykre dolegliwości pojawiające się w wielu mieszkaniach. Ciemne wykwity na ścianach i nieprzyjemny zapach stęchlizny oznaczają, że mamy do czynienia z grzybami pleśniowymi.

Praktyka uczy, że nie można lekceważyć pierwszych, najmniejszych nawet oznak pojawienia się tych nieproszonych gości. Nieusunięte w porę kolonie grzybów rozsiewają szybko nowe zarodniki, co bywa przyczyną ciężkich stanów alergicznych, czasami powodujących nawet przewlekłe choroby dróg oddechowych.

Jednak nie tylko wilgoć, podtopienia czy zalania sprzyjają obecności grzybów pleśniowych. Nieskuteczna wentylacja, wnikanie wody z zewnątrz, nieszczelne instalacje w kanalizacyjno- wodociągowe czy przemarznięcia ścian mogą doprowadzić do przedostania się wilgoci do wnętrza pomieszczeń i w konsekwencji do rozwoju tych mikroorganizmów.

Znając te uwarunkowania producenci farb stosują w niektórych wyrobach specjalne środki biobójcze, które zakłócają procesy życiowe w komórkach mikroorganizmów i skutecznie hamują ich zdolność do rozmnażania się. I właśnie takie farby, zawierających aktywne środki do ochrony ścian przed rozwojem grzybów pleśniowych ma w swojej ofercie firma MALFARB.

Jedną z nich jest AKRYL W-BIO, przeznaczona do malowania ścian i sufitów wewnątrz budynków. Zawiera specjalne, wysokiej klasy żywice akrylowe i dodatki biobójcze, które skutecznie zabezpieczają powłokę przed rozwojem grzybów. Polecana szczególnie do kuchni, łazienek, obiektów służby zdrowia, zakładów usługowych i przemysłowych, czyli do pomieszczeń narażonych na intensywne działanie wilgoci.

AKRYLL W-BIO to wysokiej jakości, ekologiczna farba, doskonale kryjąca i nadająca malowanemu podłożu elegancki, matowy wygląd, a przy tym zapewniający oddychanie ścian. LATEX SATINE-BIO to kolejna propozycja MALFARBU z właściwościami biobójczymi. W tym przypadku producent znacznie zwiększył zawartość specjalnego spoiwa, co wyraźnie podwyższyło odporność farby na szorowanie na mokro. Ta ekologiczna farba znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach wyjątkowo narażonych na działanie wilgoci oraz w warunkach sprzyjających rozwojowi drobnoustrojów. Farba nadaje się zarówno na nowe powierzchnie jak i uprzednio pomalowane. Pozwala uzyskać powłoki o wyjątkowych walorach estetycznych - przyjaznych w odbiorze, lekkich, o satynowej wręcz delikatności.

W świetle słonecznym LATEX SATINE-BIO stwarza niesamowite wrażenie trójwymiarowości pomalowanej powłoki. Polecany przez MALFARB do stosowania w pomieszczeniach, w których wymagana jest szczególna dbałość o wysoką estetykę powierzchni, przy jednoczesnym, skutecznym zabezpieczeniu ścian przed szkodliwym działaniem grzybów pleśniowych.

Obydwie farby są w pełni bezpieczne dla zdrowia, co potwierdzają wymagane przepisami, specjalne atesty higieniczne oraz zezwolenie resortu zdrowia,.
Trzeba przy tym wyraźnie podkreślić, że farby te nie likwidują już istniejących wykwitów spowodowanych inwazją grzybów pleśniowych. Stosowane są wyłącznie prewencyjnie - zabezpieczają wykonane powłoki przed powstawaniem nowych ognisk pleśni. Oznacza to, że zanim przystąpimy do malowania ścian czy sufitów dotkniętych grzybami, należy przede wszystkim zlikwidować przyczyny powstawania grzybni oraz osuszyć ściany. Dopiero wtedy należy mechanicznie usunąć wykwity, potem koniecznie zdezynfekować podłoże specjalistycznym preparatem i na koniec pomalować tak przygotowaną powierzchnię.

źródło i zdjęcie: Informacja prasowa