Co na taras - drewno czy kompozyt drewniany?

Co na taras - drewno czy kompozyt drewniany?

Prawdziwe drewno czy kompozyt drewniany? O tym, który materiał nadaje się najlepiej na pokrycie tarasów decydują indywidualne preferencje. Jeśli nie jesteśmy w stanie zaakceptować zmian jakie zachodzą w toku użytkowania drewnianych desek, zdecydujmy się na kompozyt, który jest wygodniejszy i nie naraża nas na dodatkowe koszty w toku eksploatowania.

Drewno jest pięknym, naturalnym budulcem stosowanym przez człowieka od dawien dawna. Nie zawsze jednak materiał ten jest najlepszym rozwiązaniem na wykończenie elementów domu. Dlaczego tak się dzieje?

W dużej mierze zależy to od czynników zewnętrznych, które panują w konkretnej strefie klimatycznej, dlatego nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do zastosowania w naszym klimacie. Poza tym wiele z nich, a w szczególności drewno egzotyczne z importu z Dalekiego Wschodu, traci swoje właściwości w wyniku długiego transportu, często w ekstremalnie niesprzyjających warunkach. Trzy miesiące na morzu w warunkach dużej wilgotności i zasolenia może zaszkodzić nawet najbardziej odpornym materiałom.

Prawdziwe oblicze drewna

Drewno jest fantastycznym budulcem, jeżeli klient akceptuje jego specyfikę i jest przygotowany na zmiany koloru, kształtu, pojawienie się sinic oraz sęków. Najczęściej jednak bywa tak, że klient oczekuje utrzymania pierwotnego wyglądu produktu z chwili zakupu. Klienci muszą mieć świadomość, że zmiany na deskach drewnianych będą widoczne już po kilku sezonach użytkowania. Co więcej, sugerując się ceną materiału, nie kalkulujemy dodatkowych kosztów związanych z zakupem olei do konserwacji drewnianego tarasu, mówi Mirosław Nawrot, dyrektor zarządzający w Plastivan Polska. Nie można też zapominać o robociźnie, dodaje. Tych dylematów i znaków zapytania unikniemy przy tarasie z kompozytu drewnianego, który w znaczącym stopniu zachowuje wygląd drewna, posiadając przy tym zupełnie odmienne właściwości użytkowe. Z czego to wynika?


zdj. Plastivan

zdj. Plastivan

Kompozyt drewniany alternatywą dla drewna

Kompozyt drewniany to połączenie wyselekcjonowanego drewna iglastego oraz tworzywa PVC w stosunku 50/50. W procesie produkcji profili WPC (wood plastic composite) tworzywo łączy się cząstkami drewna i wiąże z nimi w trwały sposób, dając produkt o solidnym i estetycznym wyglądzie drewna, zachowujący jednocześnie właściwości tworzyw sztucznych. W praktyce oznacza to, że kompozyty nie gniją, nie rozwarstwiają się, są odporne na wilgoć i śnieg oraz nie pękają pod wpływem działalności temperatur. Ponadto kompozyt nie wymaga pielęgnacji oraz konserwacji, a co za tym idzie nie trzeba narażać się na dodatkowe koszty związane z zakupem środków impregnujących, mówi Nawrot. A w przypadku pojawienia się zabrudzeń, wystarczy umyć taras wodą pod wysokim ciśnieniem.

Kompozyty drewniane oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, od różnorodnych odcieni drewna, po szarości, grafit czy czerń. Co warto zaznaczyć, deski kompozytowe są ciepłe w dotyku i pomimo braku naturalnych słojów, ich wygląd zapewnia estetyczne wykończenie każdej powierzchni, bez ryzyka natknięcia się na drzazgę.

źródło i zdjęcie: Tiger System