Meble eko z drewnianych palet
Przygotowanie palet
Samodzielnie wykonane meble, swoją oryginalnością i niebanalną konstrukcją, doskonale podkreślą charakter przestrzeni. Dają duże możliwości aranżacyjne, pasują do otoczenia domów urządzonych w różnorodnym stylu. Jeżeli decydujemy się na wykorzystanie do ich budowy palet z "drugiej ręki", musimy dokładnie sprawdzić stan platform i wybrać te, pozbawione uszkodzeń. Kolejnym krokiem jest wygładzeniem powierzchni drewna papierem ściernym tak, aby przygotować ją do malowania. Warto podkreślić, że miejsca wypolerowane mocniej dadzą jaśniejszy kolor a bardziej szorstkie będą miały odcień ciemniejszy. Gdy dokładnie oszlifujemy paletę, trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć, co sprawi, że będzie odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu zyskamy pewność, że efekt naszej pracy będzie dobrze chroniony.
Zabezpieczenie drewna
Skutecznym sposobem na zabezpieczenie drewna i nadanie mu wyjątkowego wyglądu jest pomalowanie go właściwym środkiem. Dobre rozwiązanie stanowi np. wykorzystanie Śnieżki SUPERMAL® EMALII AKRYLOWEJ, która zapewnia uzyskanie trwałej powłoki w atrakcyjnej kolorystyce. Wyrób charakteryzuje się łagodnym zapachem i jest łatwy w aplikacji. Podłoże przeznaczone do malowania powinno być suche, czyste i odtłuszczone. Przed aplikacją emalii, należy je również pokryć impregnatem ŚNIEŻKA DREWKORN® EXPERT, który głęboko penetruje drewno, chroniąc je przed grzybami i owadami.
Warto pamiętać, żeby wyrób nawierzchniowy nakładać odpowiednim pędzlem. Im cieńszy on będzie, tym większą kontrolę zachowamy nad równomierną aplikacją emalii i uzyskaniem w ten sposób gładszej powierzchni wymalowania, radzi Krzysztof Klimczak z Działu Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości rozwiązań, zapewnimy skuteczną ochronę naszym ekologicznym, drewnianym konstrukcjom.
Pomysły na funkcjonalne meble z palet
Poprzez kreatywne łączenie pomalowanych palet wykonamy meble o różnorodnych kształtach. Do pracy potrzebne nam będą narzędzia, takie jak wkrętarka oraz młotek. Funkcjonalny stolik ogrodowy zbudujemy poprzez trwałe połączenie dwóch ułożonych na sobie platform. Jego mobilność zwiększymy montując od spodu kółka. Z drewnianych elementów możemy również stworzyć oryginalny fotel, którego konstrukcję stanowić będą cztery odpowiednio połączone ze sobą palety. Oparcie takiego fotela warto dodatkowo wzmocnić płytą OSB, a jego siedzisko wyposażyć w grube, wygodne, kolorowe poduszki.
Pomysłów na wykorzystanie palet jest mnóstwo - wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz dostępnych materiałów. Jeśli mamy do dyspozycji większą ilość platform, możemy wzbogacić działkę o unikatowy taras, który dodatkowo udekorujemy pachnącymi, kolorowymi kwiatami. Gdy zawsze marzył nam się własny ogród, a powierzchnia działki nie pozwala na jego urządzenie, to nic straconego. Drewniana platforma z powodzeniem posłuży do budowy ogrodu wertykalnego. Ustawiony w pionie element wzmacniamy z tyłu dodatkowymi deskami a następnie przymocowujemy folię ogrodową, obijając dół oraz boki. Przez szczeliny w deskach wsypujemy ziemię, w którą możemy później wsadzić kwiaty lub aromatyczne zioła. W ten prosty sposób zbudujemy piękną, "zieloną ścianę".
Z palet możemy również stworzyć funkcjonalny leżak, huśtawkę czy kanapę. Odrestaurowanie zużytych platform i umiejscowienie ich w ogrodzie da nam wyjątkowe, ekologiczne dekoracje.
Meble z palet są tanie, praktyczne, oryginalne i nadają przestrzeni charakteru. Co najważniejsze, konstrukcje na ich bazie możemy stworzyć samemu. Ich budowa jest nieskomplikowana - wystarczy ciekawy pomysł, aby w nietypowy sposób udekorować otoczenie domu i zarazem wprowadzić w życie szczytną ideę recyklingu. Jeśli zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie wykonanych w ten sposób mebli, będą nam one służyć przez lata. Warto zaadaptować niepotrzebne z pozoru palety i zamienić je w funkcjonalne rozwiązania, które doskonale wpiszą się w ogrodową przestrzeń.
źródło i zdjęcie: FFiL Śnieżka SA