Wiosenny remont elewacji

Wiosenny remont elewacji

  Wiosna to czas, kiedy wielu inwestorów decyduje się na remont elewacji. Moment ten sprzyja także poprawie standardu cieplnego budynku, dlatego Paroc, producent izolacji z wełny kamiennej, proponuje wiele rozwiązań przeznaczonych do fasad wentylowanych - serię PAROC Linio.

Produkty wchodzące w skład serii PAROC Linio to niepalne płyty z wełny kamiennej, które można stosować w charakterze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwpożarowej istniejących lub nowo realizowanych elewacji z cienkowarstwowymi tynkami fasadowymi. Ze względu na zróżnicowane właściwości, szeroki wybór produktów i konfiguracji strukturalnych umożliwia łatwe dopasowanie konkretnej izolacji do danej otynkowanej ściany zewnętrznej.

 

Paroc LINIO - właściwości techniczne

I tak, rozwiązaniem szczególnie przystosowanym do przegród termomodernizowanych lub posiadających konstrukcję nośną z drewna, są płyty fasadowe o doskonałej izolacyjności cieplnej - płyta PAROC Linio 10 oraz PAROC Linio 15, która dodatkowo charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie, dzięki czemu zapewnia uzyskanie gładkiej i szczelnej powierzchni fasady oraz miejsc wokół otworów przeznaczonych na stolarkę. Do realizacji projektów zakładających grubszą warstwę izolacji, wykorzystać można z kolei PAROC Linio 80 - płytę lamellową, której ułożone prostopadle do ocieplanej powierzchni włókna gwarantują wyższą przyczepność do podłoża, umożliwiając montaż bez łączników mechanicznych. Ze względu na naturalne właściwości wełny kamiennej, rozwiązania z serii PAROC Linio nie gromadzą wilgoci, są w pełni odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i zapewniają zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Płyty charakteryzuje przy tym optymalna sprężystość, dzięki czemu z jednej strony łatwo dopasowują się do ewentualnych nierówności podłoża, a z drugiej - pomagają uzyskać gładką powierzchnię bazową pod zaprawę tynkarską.

Jak prawidłowo zamontować płyty izolacyjne?

Ze względu na szybkość wiązania zaprawy klejowej, bardzo istotna jest dokładność montażu płyt fasadowych - niedopuszczalne jest np. korygowanie ułożenia płyt po upływie kilku minut od ich przyklejenia. W celu uzyskania trwałej warstwy izolacyjnej, zaprawę klejową nanosimy na płyty w dwóch etapach - zarówno, gdy kleimy całą powierzchnię, jak przy metodzie obwodowo-punktowej. W pierwszej kolejności gładką stroną pacy szpachlujemy całą powierzchnię płyty lub obwód i miejsca pod przyszłymi plackami kleju. Po wyschnięciu, na przygotowane miejsca nakładamy drugą warstwę zaprawy klejowej i rozprowadzamy równomiernie pacą zębatą 12x12 mm. Montaż zaczynamy od dołu, czyli od listwy cokołowej i w miarę postępowania w górę układamy płyty na mijankę, czyli z przesunięciem o pół długości w stosunku do płyt ułożonych niżej. Każdą z płyt przykładamy w odległości ok. 2 cm od poprzednich, a następnie dosuwamy na styk do ich krawędzi i dokładnie dociskamy pacą drewnianą, pokonując lekką sprężystość, mówi Adam Buszko, Szef Wsparcia Sprzedaży Izolacji Budowlanych Paroc Polska.

źródło i zdjęcie: Paroc