Fotokomórka na nietypowym podjeździe

Fotokomórka na nietypowym podjeździe

Brama wjazdowa, która działa automatycznie, jest sterowana za pomocą pilota, nie wymaga od nas wysiadania z samochodu i otwierania wjazdu, to bardzo wygodne rozwiązanie. Na typowych równych podjazdach można montować dowolne modele napędów i fotokomórek, które mają do spełnienia bardzo ważne zadanie, a mianowicie zapewniać bezpieczeństwo. Jednak jeśli mamy nietypowy podjazd, na przykład z mocnym spadkiem, to koniecznie trzeba wybrać specjalny model fotokomórki.

To właśnie fotokomórki wychwytują przeszkody pojawiające się w świetle zamykającej się lub otwierającej bramy i dzięki temu centrala sterująca zatrzymuje oraz odwraca ruch skrzydeł. To bardzo istotne szczególnie, gdy po terenie biegają dzieci.

Jak działa taka fotokomórka?

Układ nadajnik-odbiornik wykorzystuje pasmo promieni podczerwonych - kiedy nastąpi przecięcie wiązki tych promieni (np. przez przebiegające dziecko czy psa) uruchomiona zostaje akcja zatrzymania skrzydeł bramy. Na płaskim terenie każda fotokomórka działa prawidłowo. Jednak jeśli mamy nietypowy podjazd, na przykład z mocnym spadkiem, to koniecznie trzeba wybrać specjalny model fotokomórki.

Takim  urządzeniem jest fotokomórka firmy FAAC z serii XP 20. Jej specyfika polega na tym, że można ustawić poziomy kąt widzenia w zakresie 180°. Ten model ma też funkcję pionowej korekcji optycznej, a to oznacza, że nie musimy idealnie ustawiać fotokomórek względem siebie, ponieważ kąt odchylenia pionowego jest samoczynnie korygowany przez urządzenie w zakresie do ±13.5° (w zależności od odległości między nadajnikiem a odbiornikiem).

Jest jeszcze jedna ważna cecha dobrej jakości fotokomórek - mają ochronę przed zakłóceniami spowodowanymi źródłami światła, np. z reflektorów samochodu. Kupując fotokomórkę do swojej bramy zwróćmy uwagę czy ma to zabezpieczenie.

źródło i zdjęcie: Faac