Gabiony wokół domu. Jak zaaranżować ogrodzenie na lata

Gabiony wokół domu. Jak zaaranżować ogrodzenie na lata

Modułowa budowa ogrodzenia gabionowego daje możliwości zmiany wysokości i wymiany wypełnienia koszy, które tworzą konstrukcję. Dzięki temu system dopasujemy do naszych potrzeb w każdym momencie.

Ogrodzenia gabionowe są połączeniem metalowych koszy z panelami kratki ogrodzeniowej oraz wybranego przez nas wypełnienia. Wyróżniają się nowoczesnym designem, łatwością konserwacji, trwałością, dużymi walorami estetycznymi i wieloma możliwościami kompozycji. Doskonałym uzupełnieniem ogrodzeń gabionowych są miniGABIONY, z których elementów możemy stworzyć m.in. grilla, ławki, murki czy zabudowę na kosze. Spójne zagospodarowanie naszej posesji nada jej wyrafinowanego wyglądu, a dzięki możliwościom wyboru, zmiany i regulacji wypełnień gabionów, w naszym ogrodzie nigdy nie zagości nuda.

 

Aby w pełni wykorzystać zalety ogrodzeń gabionowych i minigabionów firma Progress Architektura zaproponowała 2 podstawowe rodzaje wypełnień. Jest to kamień Halstone i turkusowe szkło.

Ogrodzenia gabionowe. Wytrzymałość i gwarancja

Halstone z oferty firmy Progress Architektura jest wyjątkowym kruszywem o unikalnych właściwościach. Wypełnienie uzyskało atest higieniczny i deklarację CE, gwarantujące najwyższą jakość produktu. Ten rodzaj wypełnienia filtruje i oczyszcza wodę z mikroorganizmów oraz bakterii, jednocześnie nie ulega zniszczeniu i utrzymuje świeży wygląd przez wiele lat. Ponadto jest to kruszywo odporne na trudne warunki atmosferyczne. Idealnie sprawdzi się zarówno w górach - dzięki odporności na mróz, ale również na terenach podmokłych, ponieważ nie porasta mchem. Halstone idealnie komponuje się z metalową kratką, a dzięki naturalnej formie wygląda jak część ogrodu, nadając  jednocześnie wyrafinowany i skromny charakter naszej posesji.

Ogrodzenia gabionowe z wypełnieniem szklanym

Szkło turkusowe jest odpowiednim rozwiązaniem do każdego rodzaju gabionów i minigabionów Progress. Wypełnienie to jest trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i nie wymaga wielu prac konserwacyjnych. Efekt szkła wydobywa piękno światła naturalnego, jak i ogrodowych lamp, dodając uroku i tworząc unikalny klimat naszej przestrzeni. W dzień idealnie dopełnia ogrodową zieleń i kwiaty, a wieczorami nadaje nastrój kolacji czy zabawie z przyjaciółmi - szczególnie przy odpowiednim umiejscowieniu punktów świetlnych. To wypełnienie wygląda olśniewająco zarówno w miniGABIONACH, jako samodzielne wypełnienie całej konstrukcji ogrodzenia gabionowego, ale również jako urozmaicenie systemów napełnianych Halstone. Ciekawy akcent kolorystyczny urozmaici ogrodową przestrzeń i zachwyci zarówno fanów minimalizmu, jak i ekstrawagancji.


Jakie kruszywa do ogrodzeń gabionowych

Gabiony dostępne w ofercie firmy Progress Architektura możemy wypełnić dowolnym kruszywem według naszego uznania. Kwarcyt ciemny i jasny, dolomit czy gnejs to tylko kilka pomysłów wykorzystywanych przez osoby wybierające ogrodzenia gabionowe, bo możliwości jest tyle, ile da nam wyobraźnia. Jedyną barierą jest wielkość kratki kosza - pojedyncze kruszywo musi być większe niż oczko siatki, tak by nie wypadało z konstrukcji. Takie wielkości wahają się od 50 do 100mm, dając duże możliwości kompozycyjne.

Jeżeli nie możemy zdecydować się na jedno wypełnienie, istnieje możliwość łączenia wielu kruszyw, a  w momentach, kiedy nasza wyobraźnia ruszy za daleko, możemy liczyć na pomoc ekspertów Progress Architektura, którzy z pewnością będą wpierać nas dobrą radą.

źródło i zdjęcia: Progress ECO