Najczęstsze błędy w użytkowaniu bram automatycznych
Konserwacja bram automatycznych
Często zdarza się, że elementy mechaniczne lub jezdne przesuwnych bram wjazdowych są smarowane przez domowych konserwatorów smarem typu towot. Tego typu smaru nie wolno używać ani do listew zębatych, ani do kół zębatych, które z listwą się stykają. Natomiast do bram skrzydłowych, a dokładnie do ich zawiasów smar potocznie zwany towotem (np. smar litowy Łt-43) nadaje się jak najbardziej. Towotu nie można także stosować na elementy przekładni skrzydłowych siłowników elektromechanicznych, czyli modeli FAAC 413 czy 415, które mają odsłoniętą śrubę oraz nakrętkę pociągową. Smarowanie tych elementów, a także listew i kół zębatych wyłącznie pogarsza parametry pracy napędów. Towot bowiem jest gęstym, lepkim smarem, do którego przywiera pył, kurz, piasek czy inne zabrudzenia, co w znaczny sposób pogarsza właściwości mechaniczne układu brama-siłownik. Do śrub i nakrętek w napędach, które mają odsłonięte te elementy (modele FAAC 413, 415) można stosować specjalne smary silikonowe, które sprawdzają się przy połączeniach elementów z metalu i z tworzyw sztucznych. Nie należy także stosować takich specyfików jak WD-40, które jak wiele osób twierdzi, jest dobre na wszystko.
Awaryjne otwieranie bramy automatycznej
Kiedy musimy otworzyć bramę lub drzwi garażowe ręcznie, np. z powodu braku zasilania na posesji lub wyczerpania się baterii w pilocie, najpierw należy je wysprzęglić, czyli rozłączyć połączenie napędu z bramą czy drzwiami. Wysprzęglanie polega, np. na pociągnięciu za linkę od wewnątrz garażu (jeśli mowa o bramie garażowej). Alternatywne może być wysprzęglanie od zewnątrz za pomocą klamki (z wkładką patentową i kluczem) połączonej z elementem wysprzęglenia napędu. Bramę wjazdową skrzydłową lub przesuwną także można otworzyć awaryjnie za pomocą odpowiedniego kluczyka i gałki lub pokrętła. Kiedy już napęd jest odłączony, skrzydła bramy należy spokojnie i dość powoli popchnąć. Jeśli zrobimy to z całej siły, siłownik może zostać uszkodzony. To samo dotyczy raptownego podniesienia drzwi garażowych.
Domowe naprawy bram automatycznych
Jedną z napraw, jakie wykonuje się w czasie eksploatacji bram automatycznych jest wymiana bezpieczników topikowych w napędzie. Elektrycy-amatorzy często nie sprawdzają jaki był stary bezpiecznik i montują nieodpowiedni. W napędach stosuje się bezpieczniki topikowe dwóch typów: tzw. zwłoczne (o symbolu T - time lag albo time delay) oraz bezzwłoczne (o symbolu F - fast acting) oraz o różnych wartościach natężenia prądu (i czasem napięcia). Jeśli jednak osoba wymieniająca bezpiecznik nie sprawdzi tych parametrów i zamontuje bezpiecznik niewłaściwego typu, a co gorsza o wyższej wartości niż zalecana przez producenta sprzętu, to może nawet dojść do nieodwracalnego uszkodzenia np. centrali sterującej albo nawet spalenia instalacji urządzenia. Takie przypadki niestety zdarzają się w praktyce.
Przeszkody dla bramy skrzydłowej
Szczególnie jesienią i zimą pojawia się kłopoty z urwanymi zawiasami w bramach. Są konsekwencja tego, że wiele osób nie sprawdza czy teren, po którym poruszają się skrzydła bramy jest oczyszczony z zalegających liści czy śniegu. Jeżeli otwierająca się brama jest jednocześnie grabiami lub wręcz łopatą do odśnieżania, to jest to prosta droga do urwania zawiasów lub przeciążenia konstrukcji. Napęd, pracujący z większym obciążeniem, szybciej się eksploatuje, a tym samym będę nas czekały naprawy, czy nawet wymiana urządzenia.
źródło i zdjęcie: FAAC