Bezpieczna brama, czyli na czym nie należy oszczędzać

Bezpieczna brama, czyli na czym nie należy oszczędzać

Brama automatyczna jest urządzeniem działającym samodzielnie, ale pełna kontrola nad jej pracą to podstawa bezpieczeństwa użytkowników. Kupujmy systemy do obsługi bram tylko w autoryzowanych firmach i najlepiej, by wszystkie elementy, włącznie z zabezpieczeniami, były od tego samego producenta. Wtedy mamy pewność, że będą ze sobą prawidłowo współpracować.

O czym należy pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom bram automatycznych?

  1. Podstawa to prawidłowy dobór i montaż napędu do parametrów fizycznych bramy i obciążenia (długość i ciężar skrzydła, intensywność użytkowania) oraz jego poprawna konfiguracja.
  2. Brama przesuwna musi mieć co najmniej jedną linię fotokomórek. Pojedynczy zestaw składający się z nadajnika i odbiornika, generuje wiązkę światła podczerwonego. Jeśli podczas zamykania się bramy wiązka zostanie przerwana, np. przez maskę zbyt wcześnie wjeżdżającego samochodu lub przez przebiegające dziecko, skrzydła bramy natychmiast się zatrzymają i zaczną się cofać. Takie fotokomórki to np. FAAC XP20 lub XP30.
  3. Poza fotokomórkami, na bramie przesuwnej należy montować listwy krawędziowe (np. optyczne lub rezystancyjne, albo też mechaniczne). Działają podobnie jak fotokomórki, montuje się je na pionowych krawędziach bramy. W momencie najdelikatniejszego kontaktu z przeszkodą, brama natychmiast odwraca swój kierunek, zapobiegając uszkodzeniom pojazdu czy uderzeniu człowieka. Taką listwą jest na przykład bezprzewodowa listwa optyczna MSE 110 firmy FAAC.
  4. Brama skrzydłowa powinna być zabezpieczona minimum dwoma liniami fotokomórek - jedna tuż przed zamkniętymi skrzydłami bramy, druga zamontowana najdalej pół metra za skrzydłami otwartej bramy.
  5. Napędy 24 V powinny pracować w zestawie z centralą posiadającą funkcję przeciwzgniecieniową; dodatkowo niektóre napędy z silnikami 24V są lub mogą być wyposażone w enkoder, czyli "czujnik" wbudowany w napęd (jak np. w modelu FAAC S800H ENC) lub do niego dołączany (np. w modelu FAAC S450H), który kontroluje ruch i położenie bramy, daje nam pewność, że brama zatrzyma się zawsze w tym samym, wcześniej zaprogramowanym położeniu. Enkoder potrafi również wykrywać przeszkody, dzięki czemu zwiększa bezpieczeństwo użytkowe bramy automatycznej.
  6. Napędy 230 V powinny być wyposażane w enkodery - to pewne zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe, które standardowo w takich napędach nie jest dostępne.
  7. Lampy ostrzegawcze, informujące o tym, że brama jest w ruchu, powinny być montowane nie tylko na wjazdach na osiedla czy w miejscach publicznych, ale także  przy bramach prywatnych posesji. Firma FAAC posiada w swojej ofercie lampy ostrzegawcze typu LED zasilane napięciem 24V lub 230V, które charakteryzują się niewielkim poborem prądu rzędu 55 mA.
  8. Dbając o bezpieczeństwo, kupujmy wszystkie elementy automatyki, włącznie z fotokomórkami, listwami i enkoderami, od tego samego producenta. Nie korzystajmy z produktów niewiadomego pochodzenia. Natomiast instalacje powierzmy jedynie autoryzowanym ekipom.

Lista Autoryzowanych Partnerów Handlowych FAAC:  http://faac.pl/dealer-locator/

źródło i zdjęcie: FAAC