Bezpieczna brama, czyli na czym nie należy oszczędzać
Brama automatyczna jest urządzeniem działającym samodzielnie, ale pełna kontrola nad jej pracą to podstawa bezpieczeństwa użytkowników. Kupujmy systemy do obsługi bram tylko w autoryzowanych firmach i najlepiej, by wszystkie elementy, włącznie z zabezpieczeniami, były od tego samego producenta. Wtedy mamy pewność, że będą ze sobą prawidłowo współpracować.
O czym należy pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom bram automatycznych?
- Podstawa to prawidłowy dobór i montaż napędu do parametrów fizycznych bramy i obciążenia (długość i ciężar skrzydła, intensywność użytkowania) oraz jego poprawna konfiguracja.
- Brama przesuwna musi mieć co najmniej jedną linię fotokomórek. Pojedynczy zestaw składający się z nadajnika i odbiornika, generuje wiązkę światła podczerwonego. Jeśli podczas zamykania się bramy wiązka zostanie przerwana, np. przez maskę zbyt wcześnie wjeżdżającego samochodu lub przez przebiegające dziecko, skrzydła bramy natychmiast się zatrzymają i zaczną się cofać. Takie fotokomórki to np. FAAC XP20 lub XP30.
- Poza fotokomórkami, na bramie przesuwnej należy montować listwy krawędziowe (np. optyczne lub rezystancyjne, albo też mechaniczne). Działają podobnie jak fotokomórki, montuje się je na pionowych krawędziach bramy. W momencie najdelikatniejszego kontaktu z przeszkodą, brama natychmiast odwraca swój kierunek, zapobiegając uszkodzeniom pojazdu czy uderzeniu człowieka. Taką listwą jest na przykład bezprzewodowa listwa optyczna MSE 110 firmy FAAC.
- Brama skrzydłowa powinna być zabezpieczona minimum dwoma liniami fotokomórek - jedna tuż przed zamkniętymi skrzydłami bramy, druga zamontowana najdalej pół metra za skrzydłami otwartej bramy.
- Napędy 24 V powinny pracować w zestawie z centralą posiadającą funkcję przeciwzgniecieniową; dodatkowo niektóre napędy z silnikami 24V są lub mogą być wyposażone w enkoder, czyli "czujnik" wbudowany w napęd (jak np. w modelu FAAC S800H ENC) lub do niego dołączany (np. w modelu FAAC S450H), który kontroluje ruch i położenie bramy, daje nam pewność, że brama zatrzyma się zawsze w tym samym, wcześniej zaprogramowanym położeniu. Enkoder potrafi również wykrywać przeszkody, dzięki czemu zwiększa bezpieczeństwo użytkowe bramy automatycznej.
- Napędy 230 V powinny być wyposażane w enkodery - to pewne zabezpieczenie przeciwzgnieceniowe, które standardowo w takich napędach nie jest dostępne.
- Lampy ostrzegawcze, informujące o tym, że brama jest w ruchu, powinny być montowane nie tylko na wjazdach na osiedla czy w miejscach publicznych, ale także przy bramach prywatnych posesji. Firma FAAC posiada w swojej ofercie lampy ostrzegawcze typu LED zasilane napięciem 24V lub 230V, które charakteryzują się niewielkim poborem prądu rzędu 55 mA.
- Dbając o bezpieczeństwo, kupujmy wszystkie elementy automatyki, włącznie z fotokomórkami, listwami i enkoderami, od tego samego producenta. Nie korzystajmy z produktów niewiadomego pochodzenia. Natomiast instalacje powierzmy jedynie autoryzowanym ekipom.
Lista Autoryzowanych Partnerów Handlowych FAAC: http://faac.pl/dealer-locator/
źródło i zdjęcie: FAAC
Dodano: