Przygotowanie bram automatycznych do zimy

Przygotowanie bram automatycznych do zimy

Przegląd bramy, drzwi garażowych, systemu automatyki do nich zainstalowanego powinien być dokonywany co najmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy. Okres zimowy to trudny czas dla tych urządzeń. Zapobiegać usterkom można sprawdzając je zawczasu.

Konserwacji i napraw powinien dokonywać specjalista - najlepiej, by był z firmy, która instalowała bramę i system automatyki. Jeśli to niemożliwe, to z pewnoscią trzeba zatrudnić fachowca z uprawnieniami elektrycznymi (potocznie zwane SEP-owskimi) w kategorii E (eksploatacja), co najmniej do 1 kV.

Co powinien sprawdzić fachowiec?

 1. Czy zabezpieczenie różnicowo-prądowe napędu działa w sposób prawidłowy (często zdarza się niestety, że w ogóle nie jest zainstalowane)?
 2. Czy bezpiecznik nadmiarowo-prądowy typu "S" (o ile jest zainstalowany) działa w sposób prawidłowy?
 3. Czy urządzenia bezpieczeństwa takie jak listwy krawędziowe, fotokomórki, enkodery, lampy ostrzegawcze działają prawidłowo?
 4. W jakim stanie jest okablowanie systemu automatyki (przyłączy, napędów, akcesoriów takich jak np. lampa ostrzegawcza czy fotokomórki oraz pomiar wartości napięcia sieciowego przyłączonego do systemu automatyki)?
 5. Czy trzeba wyregulować lub nasmarować zawiasy bramy, by pracowała płynnie i nie obciążała nadmiernie automatyki. Brama, która będzie pracować z nadmiernymi oporami może doprowadzić do uszkodzenia zawiasów lub nawet napędów?
 6. Prowadnice w bramie przesuwnej, wózki jezdne, łożyska - jeśli podczas pracy hałasują, zacinają się, to należy je wymienić przed zimą; nie próbujmy zaradzić sytuacji smarując je smarami (to nie pomoże).

Co my, jako użytkownicy bram i automatyki, powinniśmy sprawdzić?

 1. Czy brama działa płynnie, nie zacina się - jeśli tak jest, przekażmy tę informację specjaliście?
 2. Posadowienie słupków, na których jest zamocowana brama; jeżeli nie są stabilne, koniecznie zgłośmy fachowej ekipie.
 3. Czy podjazd jest oczyszczony i zadbany, nic nie zakłóca pracy bramy automatycznej?
 4. Czy wszystkie fotokomórki są czyste (nie mogą być oblepione błotem, mokrymi przylegającymi liśćmi, czy zasypane ziemią), czy ich obudowy nie są pęknięte?
 5. Czy lampa ostrzegawcza świeci podczas pracy napędu; jeśli nie, to najpierw  wymieńmy żarówkę, a jeśli to nie pomoże, poprośmy fachowca o kontrolę urządzenia?

W przypadku bram przesuwnych w żadnym wypadku nie wolno smarować smarem stałym listwy zębatej przymocowanej do skrzydła bramy oraz napędowego koła zębatego siłownika. Smarowanie prowadzi do pogorszenia funkcjonowania bramy automatycznej oraz szybszego zużycia elementów mechanicznych napędu.

źródło i zdjęcie: FAAC