Jak zimą dbać o rośliny w ogrodzie?

Jak zimą dbać o rośliny w ogrodzie?

Wiele osób myśli, że w okresie zimowym można zapomnieć o obowiązkach związanych z pracą w ogrodzie. Nic bardziej mylnego. Aby zapewnić naszym roślinom prawidłowy rozwój, musimy pielęgnować je przez cały rok. Styczeń to na ogół najzimniejszy miesiąc w roku. Drzewa i krzewy znajdują się w stanie zimowego spoczynku, a byliny muszą przetrwać zimę w glebie. Jakie prace w ogrodzie powinniśmy wykonywać, kiedy zima zapuka do naszych drzwi?

Zimowe przycinanie drzew i krzewów

Dla roślin jest to okres pełnego spoczynku, choć mimo to na wielu drzewach i krzewach liściastych można zobaczyć pąki, z których wiosną rozwiną się liście i kwiaty. Dla miłośników ogrodnictwa to przede wszystkim czas, aby rozpocząć cięcie drzew w sadzie, doglądać zimujące rośliny, przygotować się do następnego sezonu i zaplanować wiosenne nasadzenia. W bezmroźne dni pod koniec stycznia możemy rozpocząć cięcie krzewów owocowych najbardziej odpornych na mróz. Wczesne rozpoczęcie cięć jest szczególnie ważne przy dużej ilości roślin sadowniczych na działce. Pomocne w tym będą Classic nożyce do gałęzi 480B marki Gardena. Jako klasyczne nożyce kowadłowe doskonale nadają się do cięcia drewna o średnicy do 30 mm. Precyzyjnie szlifowane górne ostrze z powłoką antyadhezyjną i doskonałą geometrią cięcia, zapewniającą optymalną siłę nacisku, gwarantują czysty i gładki efekt cięcia. Drzewa i krzewy, które nie są sadzone dla owoców, lecz ze względu na wygląd i inne walory wizualne również wymagają odpowiedniej opieki zimą, przede wszystkim chodzi o właściwe przycinanie. Zbyt późno wykonane korekty mogą mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój rośliny, przede wszystkim na wygląd korony i rozległe rany. Wykonując takie prace systematycznie w ciągu roku zapewnimy naszym roślinom świeży i zdrowy wygląd nawet zimą.

Odmładzanie żywopłotów

Żywopłoty z dziko rosnących lub przycinanych krzewów powinny rosnąć jak najgęściej, aby chroniły nas przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Te zielone ogrodzenia potrzebują właściwej pielęgnacji, by również przy ziemi były gęste.

W tym celu należy uciąć kilka starych pędów położonych jak najbliżej ziemi i w ten sposób zapewnić młodym gałęzią dostęp do światła. Jeżeli zapomnieliśmy o przycięciu w okresie letnim naszego żywopłotu formowanego, możemy to jeszcze naprawić wykonując tę czynność właśnie zimą, mówi Jarosław Soboń, Ekspert marki Gardena.

Szczególnie dzikie krzewy tworzące nasz żywopłot wymagają od czasu do czasu cięcia prześwietlającego. Do takich prac niezbędne będzie użycie nożyc do żywopłotu. Gardena szczególnie poleca akumulatorowe nożyce do żywopłotu EasyCut 42. Lekkie i łatwe w obsłudze akumulatorowe nożyce do żywopłotu idealnie nadają się do wygodnego przycinania niewielkich ogrodów - bez użycia kabla. Optymalna geometria noży zapewnia szybkie i czyste cięcie. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się dalej zimowymi wieczorami przy dobrej książce i cieple kominka.

źródło: Gardena
zdjęcie: Pixabay