Odpowiednie przygotowanie drewna kominkowego

Odpowiednie przygotowanie drewna kominkowego

Drewno kominkowe wymaga specjalnego przygotowania zanim trafi do paleniska. Gatunek drzewa, z którego jest przygotowane, sposób przechowywania, a nawet sposób ułożenia drewna w miejscu jego składowania ma wpływ, na jakość drewna i ilość ciepła, które będzie dawać w kominku. Jak przygotować drewno, czym je pociąć i gdzie przechowywać?

Wykorzystaj walory grzewcze drewna

Wykorzystanie drewna do kominka to duża oszczędność. Ogrzanie piętrowych domów to zimą spore koszty, które możemy zmniejszyć paląc drewnem w domowym kominku. Wybór drewna nie jest zawsze oczywisty. Wiele osób popełnia te same błędy nawet o tym nie wiedząc. Spalanie odpadów tj. pociętych mebli czy resztek stolarskich, doprowadza do emisji szkodliwych związków i nie powinniśmy ich wykorzystywać do palenia w kominku.

Warto zadbać o to, aby drewno, którym będziemy palić miało możliwie najwięcej walorów grzewczych. Polecane są do tego gatunki liściaste przede wszystkim dąb, buk i jesion. Te gatunki drzew palą się najdłużej, dając przy tym najwięcej ciepła. Paląc w kominku należy zwrócić również uwagę na wilgotność drzewa, która powinno wynosić 15-20%. Najlepszą metodą na sprawdzenie czy drewno nadaje się już do kominka jest dotknięcie go ręką. Przy wilgotności rzędu 23-25% wystarczy dotknięcie ręki, aby poczuć, że drewno jest mokre. Jeśli po sprawdzeniu mamy wątpliwości, co do poziomu wilgoci drzewa, to lepiej pozwolić mu jeszcze trochę wyschnąć. Dzięki temu rzadziej będziemy musieli sięgać po kolejne kawałki drewna w trakcie palenia, radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Przeczytaj także: Jak obliczyć metr sześcienny drewna?

Składowanie i cięcie drewna

Odpowiednie składowanie drewna pozwala na zachowanie jego walorów grzewczych. W tym celu drewno powinno być składowane przez minimum rok, w suchym i zadaszonym miejscu. Dzięki temu drewno nie będzie gniło. Drewno uprzednio porąbane powinno mieć dobrą wentylacje i przewiew. Cięcie drewna na mniejsze kawałki to pierwszy etap prac, które należy wykonać. W tym celu warto wykorzystać efektywne narzędzia, które pozwolą nam wykonać tę pracę możliwie najszybciej i bezpiecznie. Do cięcia niegrubego drewna idealna będzie pilarka akumulatorowa Husqvarna 136Li. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu jest bardzo cicha, lekka i bardzo prosta w obsłudze. Sprawdzi się nie tylko podczas cięcia drewna do kominka, ale również przy pracach stolarskich czy sadowniczych. Pilarka została wyposażona w trwały bezszczotkowy silnik oraz napinacz łańcucha niewymagający narzędzi.

Składując drewno na powietrzu najlepsze jest ułożenie stosu przy ścianie budynku. Stos powinien mieć kształt prostopadłościanu, dzięki czemu będzie miało ono idealną cyrkulację powietrza. Stos powinien być przykryty z góry, aby nie dostawała się do niego woda w trakcie deszczu. W przypadku składowania drewna w pomieszczeniu najlepsze będzie ułożenie stosu w kształcie stożka, radzi Jerzy Banaszczyk.

źródło i zdjęcie: Husqvarna