Jak zabezpieczyć balkon i taras przed zimą? Praktyczne sposoby na ochronę powierzchni przed mrozem

Jak zabezpieczyć balkon i taras przed zimą? Praktyczne sposoby na ochronę powierzchni przed mrozem

Jesień to okres, kiedy stopniowo przestajemy korzystać z możliwości oferowanych przez balkon lub taras. To także doskonały czas, aby zabezpieczyć te miejsca przed nadchodzącymi chłodami. Wystarczy tylko kilka małych kroków, aby móc w sezonie wiosennym na nowo rozpocząć korzystanie z tarasu, który będzie w nienaruszonym stanie. Przedstawiamy, co należy zrobić, aby przygotować taras na okres zimowy.

Sprzątanie tarasu przed zimą

Wszelkie czynności związane z przygotowaniem tarasu na zimę warto rozpocząć od bardzo dokładnych porządków. Z powierzchni tarasu należy usunąć wszelkie liście, gałęzie i inne zabrudzenia. Dodatkowo warto sprawdzić rynny, czy nie gromadzą się w nich zabrudzenia mogące spowodować w przyszłości zator.

Posiadacze delikatnej i drewnianej podłogi powinni szczególnie o nią zadbać. Każda szczelina może być piętą achillesową, jeżeli nie zostanie zabezpieczona. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne impregnaty, które są nanoszone na uprzednio wyczyszczoną powierzchnię. Alternatywnym lub dodatkowym rozwiązaniem jest zakup specjalnego dywanu lub osłony dedykowanej na taras. Powinny charakteryzować się wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Najlepszym wyborem jest polipropylen, który wygląda estetycznie i jest również łatwy w czyszczeniu.

Zabezpiecz swoje meble na tarasie

Ich dokładne wyczyszczenie jest pierwszym etapem poprzedzającym późniejsze zakonserwowanie i jednocześnie ochroni przed utrwaleniem niektórych plam. Docelowo powinny się one znajdować w miejscu, które jest osłonięte przed opadami atmosferycznymi czy wiatrem. Najlepszym rozwiązaniem jest ich wyniesienie do suchego pomieszczenia, np. składziku. Meble warto przykryć kocem, co zmniejszy narażenie na kurz czy przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Niektóre meble, np. fotel ratanowy można ustawić w swoim domu na czas zimy.

Jeżeli nie masz możliwości przechowania mebli w jakimkolwiek pomieszczeniu, to warto znaleźć miejsce na wszelkie tekstylia. Meble wykonane z innych materiałów niż drewno mogą pozostać na zewnątrz, jednak należy ochronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. Pomocne mogą się okazać specjalne osłony, które mają właściwości wodoodporne.

fot. Warta.pl

Zabezpiecz i schowaj dekoracje

Tarasy czy balkony są miejscem, gdzie gromadzone są liczne ozdoby i dekoracje, które uprzyjemniają czas spędzony na świeżym powietrzu. W okresie letnim cieszą oko, dlatego zasługują na ich odpowiednie przechowanie przez zimę. Ozdoby wymagają delikatnego traktowania. Można je zabezpieczyć i przechować razem z poduszkami i siedziskami. Równolegle wiele z nich można rozmieścić po pomieszczeniach i wkomponować w domowe aranżacje. Szczególnie lampiony mogą stanowić bazę do przygotowania świątecznych ozdób. Wystarczy w ich wnętrzu umieścić małe gałązki świerkowe, ozdobną bombkę czy choineczkę i małe lampeczki LED.

Zaimpregnuj drewniane elementy przed sezonem zimowym

Drewno jest trwałym materiałem, jednak pod wpływem wilgoci i chłodu może utracić swój pierwotny wygląd. Ochronić przed tym może właściwa impregnacja wykonana za pomocą specjalnych olei czy lakierów.

Zabezpieczają strukturę przed niszczycielskim działaniem wody i mrozu. Dodatkowo regularne impregnowanie drewna, szczególnie przed okresem zimowym, jest kluczowe w utrzymaniu jego nieskazitelnego wyglądu. Z biegiem czasu może się starzeć, a impregnacja jest najlepszą profilaktyką.

Zabezpieczenie tarasu przed wodą

Poza zabezpieczeniem elementów dekoracyjnych, mebli i podłogi przed zimą, istotne jest posiadanie odpowiedniej hydroizolacji. Jest to zabezpieczenie, które ma uniemożliwić wnikanie wody i wilgoci do konstrukcji balkon czy tarasu. Opiera się na wykonaniu uszczelnienia podpłytkowego na płycie konstruktywnej z uwzględnieniem odpowiedniego spadku, aby woda mogła swobodnie spływać z powierzchni. Z kolei newralgiczne miejsca powinny zostać uszczelnione i kontrolowane regularnie, czy spełniają swoją rolę.

fot. Warta.pl

Istotne jest przeprowadzanie tych prac zgodnie ze sztuką budowlaną, ponieważ pierwsze niedociągnięcia mogą być dostrzegalne już na etapie budowy. Wówczas nawet ubezpieczenie domu w budowie nie uchroni Cię przed finansowymi konsekwencjami braku profesjonalizmu, ponieważ naprawy szkód należy dochodzić od danej ekipy budowlanej. Kontrolowanie aktualnego stanu hydroizolacji powinno odbyć się regularnie, szczególnie przed zimą. Wszelkie zacieki pojawiające się w domu powinny wzbudzić czujność właściciela i motywować do szukania przyczyny, aby zapobiec niszczeniu budynku i rozwojowi pleśni.

Artykuł sponsorowany