Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Warstwowy montaż okien

Odpowiada: Michał Sawicki - Soudal

Czasochłonny i starannie przemyślany wybór okien może zostać zniweczony błędami montażu.

Punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną stanowi newralgiczne miejsce - narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne staje się dobre usytuowanie oraz właściwe uszczelnienie połączenia stolarki okiennej ze ścianą. Błędy wykonawcze, powodując osłabienie struktury warstwy izolacyjnej, przyczyniają się do powstania mostków termicznych - miejsc będących "drogą" ucieczki ciepła z wnętrz naszych domów.

Warstwowy montaż okna

Nie wystarczy by okno trzymało pion i poziom by uznać go za  właściwie zamontowane. Warstwowy montaż okna, niekiedy potocznie określany jako "ciepły", to trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu w myśl ogólnej zasady: "Szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz". Opiera się on na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Uszczelnienie wewnętrzne stanowi "tarczę ochronną" dla warstwy izolacji termicznej, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z wnętrza budynku. Środkowa warstwa pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego. A głównym zadaniem uszczelnienia zewnętrznego jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym umożliwieniu wyprowadzenia jej z wewnątrz budynku na zewnątrz.

Decydując się na taki sposób montażu zapewniamy sobie nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale także przeciwdziałamy ewentualnemu zawilgoceniu materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych - konsekwencją czego może być pojawienie się pleśni w miejscu zespolenia okna z murem, a nawet przemarzanie ścian zimą.

Prawdy i mity na temat montażu okien

W życiu nie wszystko jest tak oczywiste. Często już po podjęciu decyzji o warstwowym montażu pojawiają się wątpliwości? czy perfekcyjne wypełnienie i uszczelnienie złącza ścieże-ościeżnica możliwe jest tylko dzięki produktom opracowanym specjalnie na potrzeby budownictwa energooszczędnego? Czy "chałupnicze" pomysły będą równie skuteczne jak profesjonalne systemy stworzone z myślą o montażu warstwowym?

Energooszczędne rozwiązania, do jakich zaliczamy również specjalistyczne produkty przeznaczone do montażu okien, są odpowiedzią na rosnące wymagania dotyczące szczelności stolarki okiennej. Można się spierać o to czy okna montowane 100 lat  temu gorzej spełniały swoje funkcje, niż obecne, ale nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że obecne wymagania odnoszące się do wyrobów budowlanych są inne niż dawniej.

Pierwsze normy energetyczne w budownictwie europejskim pojawiły się dopiero w II połowie XX wieku, a dokładne przepisy dotyczące oszczędności energii i ochrony cieplnej w budynkach - to efekt jeszcze późniejszych ustaleń. Jeśli wymianę lub montaż okien planujemy obecnie - czemu wzorować się na pomysłach rodem z początków XX wieku?

Nowoczesne budownictwo różni się od tego sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat? Zmiany w przepisach, w tym między innymi w Dyrektywie EPBD, wymuszają nowe podejście do projektowania i wykonywania wszystkich elementów mających wpływ na parametry izolacyjne ścian, a tym samym budynku jako całości. Dotyczy to w szczególności stolarki otworowej i uszczelniania połączeń elementów składowych. Produkty wpływające na zmniejszenie strat energii to przyszłość - przykładem  takiego rozwiązanie jest Soudal Windows System, system produktów do warstwowego montażu umożliwiający zarówno właściwe uszczelnienie od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Warstwowy montaż okien to oszczędność energii

Wybierając sposób montażu stolarki okiennej kierujemy się często ceną uznając, że to co "niewidoczne dla oczu" nie jest tak ważne dla parametrów całościowych budynku by płacić za jakość, czy innowacyjne rozwiązania. Czy jednak cena za montaż warstwowy jest tak znaczna, jak się często uważa? Czy szacowany przez nas koszt montażu jest wystarczającym uzasadnieniem rezygnacji z nowoczesnego rozwiązania, które pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu przez wiele lat?

W przypadku uszczelnienie stolarki okiennej w stworzonym przez nas systemie SWS koszt obustronnego zastosowania proponowanych przez nas folii, takich jak paroprzepuszczalna taśma SWS Universal Outside, czy paroszczelne taśmy SWS -  to  ok. 10-15 złotych za każdy metr bieżący. Oczywiście jest to jedynie koszt materiałów, jednak nawet przy konieczności oczyszczenia podłoża, gruntowania czy innych prac mających na celu odpowiednie przygotowanie otworu okiennego -  koszty robocizny nie powinny przekroczyć 15 złotych za metr bieżący.

Na koniec bardzo ważne - jeśli nie chcemy by inwestycja w energooszczędne okna okazała się nietrafiona zadbajmy o odpowiedni ich montaż wraz z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów izolacyjnych. Nie ufajmy wszystkowiedzącym wykonawcom, którzy "nie takie rzeczy robili" . Poszukajmy ekipy, która opiera swoje działania na zdobytych przez lata doświadczeniach, ale dla których nowe rozwiązania nie są tylko "marketingowym wymysłem" utrudniającym rutynową pracę.

Pozostałe pytania

Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić? Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej