Dachówki ceramiczne to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych - są długowieczne, estetyczne i bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Przy zakupie dachówek powinno się wziąć pod uwagę takie kwestie, jak ich kolor i rozmiar, kształt dachu, a także lokalizacja domu.
Wybranie odpowiedniego pokrycia dachowego to jednak dopiero połowa sukcesu. Aby dach zachował piękny wygląd przez długie lata i nie wymagał napraw ani częstych prac konserwacyjnych, należy zadbać o odpowiednią wentylację pokrycia, zabezpieczenie dachówek przed działaniem wiatru oraz ochronę przed wilgocią. Potrzebne jest tu więc przede wszystkim fachowe, rzetelne wykonanie.
Kolor pokrycia dachowego
Dach bywa często nazywany piątą elewacją, ponieważ jest bardzo widocznym elementem domu. Dlatego kupując dachówki inwestorzy powinni wziąć pod uwagę aspekty estetyczne, w tym m.in. kolor produktu. Musi on nie tylko podobać się inwestorom czy pasować do kolorystyki elewacji, ale także dobrze komponować się z dachami otaczających go budynków. Ma to znaczny wpływ na wygląd całej okolicy. Wagę tej kwestii podkreślają też warunki zabudowy terenu, w których czasem z góry określona jest wymagana barwa, tak, by nie zakłócała harmonii kolorystycznej danego miejsca.
Przeczytaj także: Krycie wstępne dachu stromego
Pokrycie a kształt dachu
Oprócz kwestii estetycznych, istotne jest również dobranie dachówek do projektu dachu. Dachy o skomplikowanym kształcie, z wieloma załamaniami połaci, dobrze jest kryć dachówkami o małym formacie. Natomiast dachówki wielkoformatowe doskonale sprawdzą się w przypadku prostych dachów, np. jedno- czy dwuspadowych.
Aspektem równie istotnym, co stopień skomplikowania dachu, jest jego nachylenie. Jeśli wybrano dach o małym kącie nachylenia połaci, nie gwarantujący szybkiego i samoistnego spływu wody, trzeba go bardzo dokładnie zabezpieczyć przed przeciekaniem. Należy wtedy wykonać szczelny podkład w postaci pełnego deskowania i kupić dachówki z wyraźną, wysoką falą, ponieważ zapewnia ona lepszy spływ wody.
Rodzaj dachówki a lokalizacja domu
Kupując dachówki ceramiczne trzeba także mieć na uwadze warunki panujące w miejscu, gdzie stanie dom. Przykładowo, jeśli budynek położony jest blisko lasu lub dużego skupiska drzew, dach będzie szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy pomyśleć o dachówkach angobowanych, ponieważ są one bardziej odporne na to zjawisko, a jeszcze lepiej - wybrać dachówki pokryte glazurą, dostępne w ofercie niektórych producentów (np. Piemont tobago glazurowana marki Röben). Mech rośnie na nich mniej chętnie niż na porowatych dachówkach naturalnych, ponieważ gładka, glazurowana powierzchnia pozwala na samooczyszczanie się dachówek przy każdych opadach deszczu.
Uwaga na wilgoć
Po właściwym i przemyślanym zakupie dachówek, przychodzi czas na krycie nimi dachu. Właśnie na tym etapie powinno się zagwarantować trwałość dachu - poprzez prawidłowe wykonawstwo. Jednym z najgroźniejszych czynników, który może naruszyć konstrukcję dachu, jest woda. Tutaj ważną rolę odgrywa membrana dachowa, zabezpieczająca pokrycie dachowe przed ewentualnymi przeciekami oraz pomagająca odprowadzić nadmiar pary wodnej.
Właściwie dopasowane gąsiory z powodzeniem uszczelnią grzbiety dachów oraz umożliwią wykonanie szczelnych połączeń między kalenicami. Konieczne jest także zastosowanie taśmy wentylacyjno-uszczelniającej na kalenicy, która zabezpieczy więźbę przed wodą z opadów deszczu lub topniejącego śniegu, jednocześnie pozwalając na wentylację pod gąsiorami dzięki łezkowatym otworom w swojej strukturze. Zasada jest prosta: dach musi być szczelny jeszcze zanim położy się dachówkę.
Rola wentylacji
Kolejnym sprzymierzeńcem trwałości dachu jest prawidłowa wentylacja. Odpowiednie odprowadzanie wilgoci minimalizuje ryzyko zawilgocenia wełny i utraty jej właściwości termoizolacyjnych, chroni więźbę przed gniciem, a dachówki - przed niszczeniem. Aby zapewnić cyrkulację powietrza pod pokryciem, należy przede wszystkim dostosować grubość kontrłat do wielkości połaci, przy czym im dłuższe krokwie, tym wyższe powinny być kontrłaty, by tworzyły większą przestrzeń wentylacyjną. Po drugie, wlot powietrza przy okapie i wylot w kalenicy musi być odpowiednio duży. Dodatkowo, wszystkie duże połacie oraz miejsca o przerwanej ciągłości wentylacyjnej (np. przy oknach połaciowych czy kominie) należy wspomagać dachówkami wentylacyjnymi.
Klamrowanie dachówek
Trwałość dachu może zostać osłabiona także poprzez działanie wiatru. W ostatnich latach zagrożenie wichurami znacznie wzrosło, większy jest odsetek dachów częściowo lub całkowicie zniszczonych przez nawałnice czy wręcz tornada. Podstawowym zabezpieczeniem przed tymi zjawiskami jest klamrowanie dachówek, czyli przypinanie ich do łat za pomocą specjalnych klamer. Niestety jest to ciągle za mało doceniane przez wielu dekarzy - często wykonawca pokrycia dachowego ogranicza się do stosowania klamer jedynie w kalenicy i przy skrajnych dachówkach. Tymczasem klamry powinno się montować na całej połaci dachu. Najczęściej zalecane jest klamrowanie co trzeciej dachówki po skosie, o ile warunki klimatyczne oraz specyfika dachu nie wymagają zastosowania większej liczby klamer.