Okna połaciowe czy lukarny?
Okna połaciowe czy lukarny?
Okna połaciowe, jeśli się im odpowiednio dobierze wymiary, można wpasować w konstrukcję dachu bez przecinania krokwi, a to w dużej mierze upraszcza montaż.

Inaczej jest z lukarnami: te wymagają ingerencji w konstrukcję dachu i skomplikowanych obróbek wokół, a także specjalistycznego orynnowania. Z tego powodu łatwiej w nich o błędy, które skutkują nieszczelnością pokrycia. Są także droższe niż okna połaciowe. Ale za to, jeśli się je odpowiednio wkomponuje w bryłę budynku, uatrakcyjniają jego wygląd. Okna połaciowe z kolei mogą służyć jako wyłazy na dach. Ich zaletą jest także to, że silne deszcze całkiem nieźle zmywają kurz z szyb, ale w czasie ulewy muszą być zamknięte. Wybór jednak najlepiej dopasować do własnych potrzeb.

Jeśli na poddaszu brakuje światła...

..to lepsze będą okna połaciowe, które oświetlają pomieszczenie prawie dwa razy lepiej niż lukarny o tej samej powierzchni. Oknami połaciowymi umieszczonymi na różnej wysokości - pojedynczo lub w zestawach - można oświetlić pomieszczenie tak, by nie było w nim ciemnych kątów.

Okno dachowe powinno być tak zamontowane, by jego dolna krawędź znajdowała się co najmniej 90-110 cm od podłogi, a górna - 170-190 cm. Dlatego też im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno dachowe powinno być wyższe

Do dobrego oświetlenia pomieszczenia potrzeba 1 m2 szyby na każde 8-12 m2 podłogi. To, ile światła zapewnią okna dachowe, zależy jednak nie tylko od ich wielkości, ale też od kąta nachylenia połaci dachowej. Okno w stromym dachu wpuści mniej światła latem, ale za to więcej jesienią i zimą.

Ilość światła w pomieszczeniu zależy także od rozmieszczenia okien. Ilość światła w pomieszczeniu można zwiększyć, montując kilka okien dachowych - jedne obok drugich lub jedne nad drugimi. Warto pamiętać, że kilka mniejszych okien w różnych miejscach dachu lepiej doświetla poddasze niż jedno duże okno lub kilka okien zestawionych razem.

Jeśli na poddaszu jest za mało przestrzeni...

...wtedy warto rozważyć budowę lukarny, gdyż w jej obrębie podwyższymy w ten sposób przestrzeń użytkową. Na zbyt niskim poddaszu lepiej zastosować w tym celu jedną większą lukarnę, obejmującą znaczną część połaci dachowej, niż kilka mniejszych.

Jeśli poddasze jest pod stromym dachem...

...którego nachylenie przekracza 45°, też warto zamontować lukarny, jeśli tylko ścianki kolankowe mają przynajmniej 1 m wysokości. Lukarna w stromym dachu jest niewielka, a więc dużo światła dociera do wnętrza stosunkowo krótką drogą, a obudowa nie tworzy wąskiego, trudnego do wykorzystania korytarzyka.

Jeśli szukamy najtańszego rozwiązania?

...najlepiej wybrać okna połaciowe, które łatwiej będzie założyć w istniejącym dachu. Oto orientacyjne koszty oświetlenia poddasza oknem dachowym o powierzchni 55 × 78 cm:

  • okno - 1000-1800 zł (cena zależy od materiału - najpopularniejsze jest drewno sosnowe - sposobu otwierania, rodzaju kołnierzy uszczelniających, szyb, profili);
  • akcesoria - 150-4000 zł, w tym m.in.:
    • żaluzje wewnętrzne: 200-350 zł,
    • żaluzje zewnętrzne: 1000-4000 zł,
    • sterownik elektryczny: 250-900 zł;
  • montaż - 150-500 zł.

Przeciętny koszt budowy lukarny znacznie trudniej określić, zależy on bowiem od technologii, w jakiej ma być wykonana jej obudowa, od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu, rodzaju jego pokrycia oraz obróbek. Oferty wykonawców mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego do wstępnych kalkulacji można przyjąć, że lukarna będzie przynajmniej 50% droższa niż tej samej wielkości okno połaciowe.