Ekologiczne drewno w Twoim domu - od stolarki do mebli

Od konstrukcji i elewacji, poprzez stolarkę okienną i drzwiową, po elementy wykończeniowe, meble i bibeloty - drewno znaleźć można prawie na wszystkich płaszczyznach domu.

Drewno jest ekologiczne, trwałe i tworzy niepowtarzalny klimat. Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów wykorzystywanych w wystroju wnętrz.

Możliwość zastosowania go w różnorodnych wnętrzach oraz moda na powrót do naturalnych materiałów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na nie przy urządzaniu własnego domu. Do łask wracają tradycyjne stropy belkowe, deski podłogowe i parkiety. Coraz większą popularnością cieszą się wykonane z drewna okna, schody czy meble. Dzięki nowoczesnej technologii obróbki zdobywa ono coraz to nowe obszary i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je choćby w łazience.

Jakie możliwości daje nam drewno we wnętrzach?

Drewno posiada szerokie zastosowanie zarówno w architekturze, jak i w wystroju wnętrz. Naturalne różnice barw i usłojenia oraz szerokim możliwości obróbki sprawiają, że doskonale odnajduje się w różnorodnych aranżacjach. W stylu skandynawskim występuje w surowej i prostej postaci. Zarówno podłoga, jak i meble, są olejowane na biały kolor i pozbawione nadmiernych zdobień. We wnętrzu rustykalnym zachowuje swoją naturalną barwę, za to przyjmuje dużo bardziej dekoracyjne formy.

Styl orientalny to z kolei przewaga egzotycznych gatunków drewna w ciemnych lub wiśniowych odcieniach, lakierowanych na wysoki połysk. W nowoczesnej, modernistycznej odsłonie eksponowany jest jego surowy charakter, a łączy się je na zasadzie kontrastu z chłodem metalu, kamienia lub betonu.

Co kryje drewno?

Decydując się na wprowadzenie do wnętrza elementów drewnianych, należy mieć na uwadze także względy praktyczne. Kluczem jest dostosowanie gatunków użytych w pomieszczeniach do warunków eksploatacji. W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powinno się wybierać gatunki o niskiej kurczliwości - doskonale sprawdza się tu egzotyczny teak, merbau lub iroko.

W stolarce okiennej najczęściej stosowanymi gatunkami drewna są sosna, dąb i meranti. Poza odmiennym usłojeniem i barwą, każdy z nich charakteryzuje się także innymi właściwościami. Dąb jest materiałem szczególnie trwałym i odpornym na działanie warunków atmosferycznych, a gęstość na poziomie 700 kg/m3 zapewnia dobrą izolację akustyczną. Z kolei sosna, dzięki dużej zawartości żywicy, wykazuje się znaczną odpornością na działanie wilgoci. Jest wytrzymała i sprężysta, a jako jeden z najbardziej popularnych, rodzimych gatunków drewna,  zapewnia korzystny stosunek ceny do jakości.

Miłośnicy egzotycznych materiałów mogą zdecydować się na pochodzące z Indonezji meranti. Posiadając podobne do sosny właściwości i parametry, wyróżnia się oryginalną, wiśniową barwą. Przy wyborze okien należy jednak zwrócić uwagę na parametry: wysokogatunkowe meranti powinno mieć gęstość powyżej 450  kg/m3.

Czym kierować się wybierając drewno do wnętrz?

Jedną z największych trudności przy aranżacji pomieszczeń z użyciem drewna, jest umiejętne łączenie poszczególnych elementów. Nieprzemyślane zestawienie ze sobą odmiennych odcieni parkietu, stolarki czy mebli może zaburzyć kompozycję i zniweczyć wysiłek włożony w stworzenie estetycznego wnętrza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na jeden gatunek drewna, który stanie się dominującym materiałem w całym domu. Pamiętać jednak należy że poszczególne jego odmiany mogą różnić się między sobą tonacją ubarwienia czy usłojeniem.

Dobrym pomysłem więc będzie zamówienie kilku produktów u jednego producenta np. listew przypodłogowych i parkietu czy okien i drzwi zewnętrznych. Coraz bardziej modne staje się także łączenie różnych gatunków drewna na zasadzie kontrastu. Jasna podłoga w połączeniu z ciemnymi drzwiami będzie stanowić interesujące zestawienie, pod warunkiem, że reszta wystroju nie będzie zakłócała tej kompozycji.

Sławomir Dubiela

Okna i drzwi

Zobacz wypowiedzi
M&S Pomorska Fabryka Okien

Ekspert firmy

M&S Pomorska Fabryka Okien