Jakie zalety posiada ciepły montaż okien?

Ciepły montaż ma wiele atutów. Przede wszystkim pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów zużycia energii oraz poprawia mikroklimat pomieszczenia. Na czym polega i jakie ma jeszcze zalety?

Energooszczędne budownictwo to w dzisiejszych czasach standard. W przypadku stolarki otworowej optymalnym działaniem mającym na celu zachowanie energooszczędności jest ciepły montaż okien, który zyskuje coraz większą popularność.

Główną drogą ucieczki ciepła z pomieszczenia są szczeliny powstałe na skutek źle przeprowadzonego montażu stolarki otworowej. Dlatego właśnie producenci okien organizują dla swoich fachowców specjalistyczne szkolenia z zakresu ciepłego montażu, które następnie poparte są wielogodzinnymi zajęciami praktycznych. Dzięki gruntownie przeszkolonej i wykwalifikowanej ekipie, ciepły montaż zostanie wykonany w sposób profesjonalny, co spowoduje nawet dwukrotną redukcję strat ciepła, a to w konsekwencji przełoży się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Dzięki ciepłemu montażowi unikniemy powstawaniu wokół okien nieestetycznych i groźnych dla zdrowia wykwitów grzybów oraz pleśni.

Ciepły montaż jest to trwały, a przede wszystkim efektywny sposób uszczelniania miejsc, w których osadzane są okna. W procesie tym stosuje się szeroki wachlarz produktów. Specjaliści zajmujący się ciepłym montażem zwracają szczególną uwagę na perfekcyjną izolację miejsca, w którym okno styka się z murem. Jest to konieczne jeśli chcemy wyeliminować tzw. mostki termiczne, czyli punkty o słabych właściwościach termoizolacyjnych, które mogą doprowadzić do przemarzania, bądź zawilgocenia pomieszczeń, w których występują. Dodatkowo im więcej jest mostków termicznych, tym więcej ciepła ucieka z wnętrza domu na zewnątrz, co w rezultacie przekłada się na większe koszty zużycia energii. Na szczęście na rynku stolarki otworowej jest wiele firm oferujących profesjonalne produkty, które spełniają wszystkie wymogi ciepłego montażu.

By zaizolować miejsce styku okna z murem używa się tradycyjnej niskorozprężnej pianki montażowej, która jest paroprzepuszczalna. Oznacza to, iż wypuszcza na zewnątrz wilgoć zgromadzoną we wnętrzu pomieszczeń. Do ciepłego montażu używane są także inne materiały termoizolacyjne, takie jak folie oraz trzy rodzaje taśm. Od zewnętrznej strony na styku okna z ościeżem należy użyć taśmy paroprzepuszczalnej, która - tak jak pianka montażowa - ma za zadanie oswobodzić ewentualną wilgoć, która mogła zgromadzić się w ociepleniu. Do muru oraz ościeżnicy przykleja się taśmę uszczelniającą. Od wewnątrz natomiast stosuje się taśmę paroszczelną, która zapobiega przedostaniu się wilgoci do izolacji. Musimy jednak pamiętać, iż nawet produkty najwyższej jakości nie przyniosą oczekiwanego efektu, jeśli rama okna nie będzie prawidłowo umieszczona w przekroju otworu ściany.

By dom naszych marzeń wpisywał się w ideę energooszczędności musimy pamiętać, że by taki faktycznie był, potrzebne są nie tylko profesjonalne produkty, ale przede wszystkim specjalistyczny montaż poszczególnych elementów, wykonany przez wykwalifikowanych fachowców.

Izabela Tryba

Okna, drzwi, rolety i bramy, systemy aluminiowe

Zobacz wypowiedzi
OknoPlus

Ekspert firmy

OknoPlus