Jak prawidłowo zabezpieczyć drewniane ogrodzenie przed zimą?

Już za chwilę rozpocznie się kalendarzowa jesień, a wraz z nią coraz mniej czasu, by zabezpieczyć przed zimą drewniane elementy, które znajdują się na zewnątrz naszych domów. Jednym z nich są płoty, które nie tylko zapewniają nam prywatność, ale również mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym. Jeśli chcemy, by drewniane ogrodzenie służyło przez długie lata, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

Przed zimą warto wykonać przegląd powłoki ochronnej. Jesienno-zimowa aura sprawia, że wilgoć szybko osiada na powierzchniach i jest wchłaniana w głąb materiału. Może to doprowadzić do powstawania pęknięć. Zastosowanie wysokiej jakości preparatu umożliwia stworzenie elastycznej powłoki, która zapobiegnie tego rodzaju problemom i zapewni ochronę nie dopuszczając do osłabienia struktury drewna. Kluczowy jest dobór odpowiedniego preparatu, który sprawdzi się w każdych, nawet trudnych warunkach.

Przed impregnacją drewnianego ogrodzenia należy je delikatnie oszlifować. Następnie warto zastosować impregnat gruntujący (np. Altax Penetrin), który wykazuje dużą trwałość i odporność na biokorozję, w tym trwale chroni drewno przed: grzybami oraz sinizną. To szczególnie ważne przed okresem zimowym. Jedna warstwa preparatu gruntującego zapewni wystarczającą ochronę. Po upływie 3 godzin można przystąpić do impregnacji preparatem ochronno-dekoracyjnym.

Aura jesienna to idealny czas na użycie szybkoschnących preparatów do drewna. W deszczowej Wielkiej Brytanii stanowią one większość rynku . W krajach, gdzie często pada, prace renowacyjne po prostu nie mogą trwać 72 h. Dlatego jesienią produkty szybkoschnące są najczęściej rekomendowane przez specjalistów. Pozwalają ukończyć prace renowacyjne w 1 dzień.

Aby szybko i skutecznie zabezpieczyć drewniane ogrodzenie możemy skorzystać z impregnatu szybkoschnącego "Gotowe w 1 dzień". Nadaje on drewnu szlachetny kolor, zachowując jego naturalny rysunek. Jest idealny do stosowania również podczas niepewnej pogody, ponieważ jest odporny na deszcz już 1h po pomalowaniu. Jeśli natomiast mamy do czynienia z drewnem poszarzałym i starym warto skorzystać z innego środka. Impregnat ogrodowy JEDNA WARSTWA to produkt dedykowany do drewna poszarzałego, lub nieoszlifowanego. Przed jego nałożeniem nie musimy szlifować powierzchni, a czas jego schnięcia nie przekracza 2 godzin. Dodatkowo jest to produkt niezwykle wydajny - wystarczy 1 warstwa, aby skutecznie zabezpieczyć drewno.

Drewno jest doskonałym surowcem budowlanym dobrze sprawdzającym się w każdych warunkach atmosferycznych, pod warunkiem, iż wcześniej odpowiednio zadbamy o konserwację jego powierzchni. Płot odpowiednio zabezpieczony przed rozpoczęciem zimy będzie służyć nam przez długi czas, ciesząc nas równocześnie pięknym wyglądem.

Andrzej Wójcik

Ochrona i dekoracja drewna

Zobacz wypowiedzi
ALTAX

Ekspert firmy

ALTAX