Jak odnowić drewniane schody w jeden dzień?

Schody, poddawane codziennie intensywnej eksploatacji, są narażone na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania i otarcia. Poza funkcjonalnością, pełnią w naszych domach również walory ozdobne. Konserwacja drewnianych schodów nie musi być ani skomplikowana, ani uporczywa. Wystarczy skorzystać z lakierów szybkoschnących, które pozwolą odnowić nasze schody w jeden dzień.

Stopnie schodów zużywają się podobnie, jak podłoga. Z tą różnicą, że ich warstwa wierzchnia jest jeszcze bardziej narażona na ścieranie. Konserwacja schodów, nie jest bardzo wymagająca, a zapewnia ochronę przed lekkimi uszkodzeniami oraz ułatwia czyszczenie i pielęgnację drewnianych powierzchni. Dzięki czemu drewniane schody będą wyglądały elegancko przez wiele lat.

Schody z drewna niezależnie od stopnia twardości materiału dobrze jest zabezpieczyć odpowiednim preparatem, by wzmocnić ich wytrzymałość. Zarówno do drewna krajowego jak i egzotycznego można używać lakieru. Tradycyjne preparaty wymagają 24 godzinnych odstępów między lakierowaniem. Są także trudne w nakładaniu. Dlatego najlepiej wybrać preparat szybkoschnący, który ma także niedrażniący zapach, dzięki czemu z powodzeniem można go stosować w pomieszczeniach.

Wiele osób uważa, że samodzielne odnawianie drewnianych schodów to samobójstwo, tymczasem są już na rynku produkty, które schną bardzo szybko, łatwo się aplikują i są bezpieczne dla domowników. Lakier szybkoschnący tworzy warstwę wierzchnią, zabezpiecza przed wnikaniem wody, zabrudzeniami, zarysowaniami i ścieraniem. Drewniane schody przeznaczone do lakierowania powinny być zeszlifowane, suche, i odpylone. Lakier, który będzie nanoszony należy starannie wymieszać. Na rynku mamy dostępne zarówno lakiery bezbarwne jak i kolorowe.

By nasze drewniane schody ładnie wyglądały nanosimy 3 warstwy lakieru w odstępach 2 godzinnych pomiędzy malowaniami w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przed nałożeniem ostatniej warstwy delikatnie przetrzyjmy polakierowaną powierzchnię papierem ściernym o grubości 220-240, a następnie delikatnie odpylmy schody  wilgotną szmatką i pozostawmy do wyschnięcia.

Lakiery szybkoschnące zabezpieczają drewno, ale także dodają mu odpowiedniego kolorytu i blasku.  Odpowiednio zabezpieczone schody będą służyły nam przez lata. Stosując produkty szybkoschnące można odnowić powierzchnię szybko, samodzielnie, ale przede wszystkim skutecznie.

Andrzej Wójcik

Ochrona i dekoracja drewna

Zobacz wypowiedzi
ALTAX

Ekspert firmy

ALTAX