Jesienne porządki w ogrodzie

Jesieną warto poświęcić chwilę uwagi mocno eksploatowanej podczas sezonu letniego nawierzchni wokół domu. Jest to również ostatni moment na czyszczenie ogrodowych oczek wodnych, gdyż utrudniające prace pierwsze nocne przymrozki, mogą wystąpić w każdej chwili.

Dbamy o nawierzchnię wokół domu

Nawierzchnia wokół domu, w zależności od funkcji użytkowej, ulega różnego rodzaju zabrudzeniom. I tak, taras lub inne miejsce wspólnych posiłków najczęściej padają ofiarą plam spożywczych, a podjazd narażony jest na wycieki smaru, oleju lub innego płynu pochodzącego z samochodów oraz gromadzenie się dużej ilości błota. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku świetnie poradzi sobie myjka wysokociśnieniowa, której działanie dobrze jest wesprzeć odpowiednimi środkami chemicznymi. Czasem, połączenie to może okazać się niewystarczające - w takich sytuacjach trzeba działać miejscowo, dokładnie usuwając zanieczyszczenia przy pomocy odpowiednich odplamiaczy. Jeśli minione lato było chłodne i deszczowe, na kostce brukowej lub płytach tarasowych, szczególnie w miejscach słabo nasłonecznionych, mógł także osadzić się naturalny nalot w postaci mchu, porostów i grzybów. Jak radzić sobie w takich przypadkach?

Aby usunąć osad często działamy ręcznie, korzystając z ostrych narzędzi. Odradzamy jednak tę metodę, gdyż nie dość, że jest niezwykle pracochłonna, może doprowadzić do naruszenia warstwy licowej nawierzchni, zmniejszając tym samym jej odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wtedy również najlepiej wykorzystać myjkę ciśnieniową z lancą rotacyjną. Aby efekt był gwarantowany, warto wcześniej potraktować nawierzchnię specjalnymi preparatami chwastobójczymi, nanoszonymi za pomocą profesjonalnych opryskiwaczy.

Czyścimy oczko wodne

Każdy ogrodowy zbiornik wodny z upływem czasu ulega naturalnemu zanieczyszczeniu. Obumarłe szczątki roślin czy opadłe z drzew liście mogą powodować namnażanie się glonów i zbieranie się na dnie nieestetycznego mułu, który może zagrażać równowadze biologicznej ekosystemu. Zachodzące w wodzie procesy gnilne powodują bowiem niedobór tlenu, co może znacznie utrudnić życie jej mieszkańcom.

Niewielkie przydomowe zbiorniki wodne najlepiej oczyszczać profesjonalnym sprzętem, jakim jest odkurzacz do oczek wodnych. Urządzenie to pozwala na odzyskanie i automatyczne czyszczenie odsysanej wraz z mułem wody. Dzięki temu nie musimy się martwić o jej uzupełnienie.

Janusz Walczyszyn

Sprzęt budowlany

Zobacz wypowiedzi
Ramirent

Ekspert firmy

Ramirent