Jak zadbać o okna przed zimą?

Gdy za oknem panuje jesienna pogoda, myślimy o zabezpieczeniu domu przed zbliżającą się zimą. Aby podczas chłodnych dni cieszyć się przyjemnym ciepłem, trzeba wcześniej sprawdzić stan stolarki okiennej. Nawet niewielkie nieszczelności mogą powodować przenikanie zimnego powietrza i wilgoci do wnętrza budynku, a upływ czasu powoduje, że konstrukcja przestaje prezentować się estetycznie.

Przeglądu okien powinniśmy dokonać przynajmniej raz w roku. Znajdujące się w nich mechanizmy w wyniku codziennej eksploatacji ulegają rozregulowaniu. Skutkuje to nieszczelnością stolarki, co w efekcie powoduje napływ do wnętrza domu nieprzyjemnego, zimnego powietrza. Działanie czynników atmosferycznych - wiatru, wilgoci i promieniowana słonecznego - sprawia również, że powierzchnia profili okiennych z czasem traci swój estetyczny wygląd. Możemy go przywrócić a jednocześnie zabezpieczyć okno dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań.

Konserwacja okien krok po kroku

Zanim zaczniemy szczegółowo przyglądać się temu, jak prezentują się nasza stolarka okienna, należy ją dokładnie umyć, usuwając kurz i wszelkie zabrudzenia. Najlepiej wykorzystać do tego miękką szmatkę, która nie porysuje powierzchni profili i szyb oraz odpowiednie środki czyszczące. Następnym krokiem jest sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania okien poprzez weryfikację, czy właściwie się one otwierają i zamykają oraz czy skrzydła szczelnie przylegają do ościeżnicy. Jeśli zauważymy, że nie wszystko działa tak jak powinno, powinniśmy powierzyć sprawę wykwalifikowanemu serwisantowi. Okucia to mechanizmy wymagające precyzyjnej, fachowej regulacji, dlatego najlepiej zgłosić się w tej kwestii do punktu sprzedaży, w którym zakupiliśmy wyrób.

Wiele prac możemy jednak wykonać samodzielnie, przedłużając żywotność naszym oknom i zapewniając sobie tym samym komfort użytkowania. W przypadku starej, drewnianej stolarki okiennej, którą często jeszcze można spotkać w wielu domach, należy szczególnie dokładnie sprawdzić miejsce połączenia szyby z profilem. Starsze modele wyrobów są zazwyczaj pozbawione uszczelek.

Gdy wypełnienie z kitu straciło już swoje właściwości, możemy zabezpieczyć te newralgiczne punkty styku z wykorzystaniem silikonu. Wybierając odpowiedni produkt, należy pamiętać, że powinien być on przystosowany do użycia na zewnątrz. Wysokiej jakości rozwiązanie stanowi Beston Silikon Uniwersalny, dostępny w poręcznej tubie. Wyrób aplikujemy na czystą, suchą powierzchnię. Najlepiej wyciskać silikon z tuby za pomocą pistoletu, co pozwoli na precyzyjne wypełnienie przeznaczonych do uszczelnienia przestrzeni. Produkt uzyskuje swoje właściwości po całkowitym wyschnięciu.

Okna z PCV jak nowe

Dużą popularnością cieszą się okna wykonane z PCV, które z powodzeniem zastępują drewnianą stolarkę okienną. Są wytrzymałe i stosunkowo niedrogie w porównaniu do swoich "naturalnych" odpowiedników. Podobnie jak każdy tego typu wyrób, wymagają przeglądów oraz odpowiedniej konserwacji. Poza sprawdzeniem stanu ich okuć i uszczelek, powinniśmy również zadbać o profile. Białe okna PVC są narażone na zabrudzenia, a długotrwałe działanie promieniowania słonecznego sprawia, że z czasem tracą swój pierwotny kolor. Nic jednak straconego - dzięki wykorzystaniu specjalnej farby możemy przywrócić stolarce okiennej dawny blask. Dobrym rozwiązaniem, które możemy tu zastosować jest Śnieżka SUPERMAL® Emalia do PCV, przeznaczona zarówno do malowania powierzchni z PVC, jak i drewnianych. Łączy ona w sobie grunt i emalię, co powoduje, że nie wymaga użycia podkładu. Taka formuła znacznie skraca i ułatwia pracę. Wyrób tworzy ochronno-dekoracyjne powłoki w kolorze białym.
Emalię należy aplikować na suche i oczyszczone podłoże. Jeśli pokrywamy okna wykonane z drewna, to w przypadku, gdy stara powłoka malarska jest  w złym stanie, należy ją dokładnie usunąć.

Przed użyciem emalię trzeba dokładnie wymieszać a w razie konieczności rozcieńczyć. Nakładamy 1-2 warstwy wyrobu za pomocą płaskiego pędzla z miękkim włosiem, wałka gąbkowego lub poprzez natrysk – dodaje ekspert. W ten sposób uzyskujemy trwałą powłokę, odporną na wilgoć, zabrudzenia, zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych i detergentów. Pomalowane emalią powierzchnie są również skutecznie chronione przed żółknięciem.

Nieszczelne okna generują od 15 do 25% strat energii w budynku a ich zakup to niemały wydatek, dlatego też warto zadbać o to, aby przetrwały w dobrym stanie przez wiele lat. Jesiennego przeglądu okien i ich renowacji możemy dokonać samodzielnie, pozostawiając fachowcom kwestie związane z regulacją okuć. Wykorzystanie wysokiej jakości rozwiązań sprawi, że użytkowana w naszym domu stolarka okienna będzie wyglądać jak nowa. Zapewni jej to ochronę przed warunkami atmosferycznymi, na których działanie jest stale narażona.

Krzysztof Kędzior

Farby i lakiery, ochrona drewna

Zobacz wypowiedzi
Śnieżka

Ekspert firmy

Śnieżka