Ogrodowa instalacja
Każdy, kto posiada duży ogród czy też zajmuje się hodowlą roślin wie, że ręczne, efektywne nawadnianie ogrodu jest niemal niemożliwe szczególnie latem, gdy codziennie trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią ilość wody. Rozwiązaniem, które pozwoli rozwiązać ten problem jest montaż systemu nawadniającego. Może on być sterowany na dwa sposoby - ręcznie przed odkręcenie zaworu wodnego lub automatycznie, dzięki zaprogramowaniu pory podlewania. Bez wątpienia jest to oszczędność czasu i uniezależnienie procesu nawadnia od naszej obecności. Automatyzacja optymalizuje też zużycie wody i pozwala na oszczędności. Zaprojektowanie i montaż instalacji nawadniania w ogrodzie czy szklarni nie jest bardzo trudnym zadaniem, wymaga jednak odpowiedniego projektu i doboru stosownych narzędzi do jego wykonania.
Kluczowy jest projekt
Projektując system nawadniania ogrodu należy pamiętać, że woda musi mieć do pokonania możliwe najkrótszą trasę tak, by zachować odpowiednie ciśnienie. Cały plan zależy jednak przede wszystkim od układu ogrodu. Biorąc pod uwagę obrys znajdujących się w nim obiektów i rozmieszczenie roślin, można rozplanować w jaki sposób, od pompy nawadniającej ogród lub źródła wodociągu, ma biec układ linii nawadniających (sekcja nawadniania), gdzie będą umieszczone zraszacze, a także jakiej średnicy i długości rury będą potrzebne do wykonania projektu. Myśląc o układzie sekcji nawadniania, trzeba również wziąć pod uwagę potrzeby hodowanych odmian - szczególnie w przypadku większych plantacji, gdzie stopień intensywności nawadniania przez poszczególne elementy instalacji powinien być dostosowany do potrzeb poszczególnych roślin.
Rury do ogrodu
Montaż rur i dopasowanie ich układu do projektu wymaga łączenia ich w odpowiednie kształty. Do tego typu instalacji najczęściej używane są rury z termoplastycznych tworzyw sztucznych (PE, HDPE, PP, PVDF). Tego typu rury można ławo połączyć w instalację o złożonym kształcie dzięki zgrzewarkom doczołowym. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż to lekkie urządzenie jest mobilne i łączy ze sobą nawet najmniejsze rury o średnicy 2 cm. Elementy instalacji można zgrzewać zarówno w warsztacie jak i na miejscu jej montażu. Przy wyborze zgrzewarki warto zwrócić uwagę, czy maszynę cechuje niskie ciśnienie początkowe, które zapewnia niezawodną jakość zgrzewania rur o małych średnicach dodaje. Rury w ogrodach kładzie się zazwyczaj na głębokości ok. 40 cm. Trzeba jednak uważać na zraszacze, które nie mogą zostać zasypane ziemią.
Podlewanie
W przypadku wyboru bardziej ekonomicznej opcji nawadniania, czyli automatycznego sterowania instalacją, po ułożeniu jej elementów konieczne jest zamontowanie programowanego sterownika zasilanego prądem, zainstalowanego np. w przy ogrodowej komórce. Umożliwia on regulację zraszaczy, a także ustawienie godziny,
o której ma rozpocząć się podlewanie oraz jak długo powinno trwać.
Instalacja nawadniająca to ułatwienie dla osób hodujących rośliny, zarówno z zamiłowania do nich jak i w celach komercyjnych. Należy jednak pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji (czyszczeniu i regulacji wraz ze zmianami pór roku) tak, by służył latami.