Z czego wynika popularność tynków cienkowarstwowych?

Z czego wynika popularność tynków cienkowarstwowych?

Tynki cienkowarstwowe są stosowane głównie jako końcowy etap, czyli warstwa dekoracyjno-ochronna w systemach ociepleń ETICS - z użyciem styropianu lub wełny mineralnej. Systemy te są zdecydowanie najbardziej popularną metodą ocieplenia ścian w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, co automatycznie przekłada się na ogromną popularność tynków cienkowarstwowych.

Jednak to nie jedyne ich zastosowanie. Można je również nakładać na tradycyjne tynki cementowe lub cementowo-wapienne, nawet malowane farbą dyspersyjną. Niektóre z nich (tynk kwarcowy lub marmurowy) mają wyjątkowe walory dekoracyjne, dlatego stosuje się je również wewnątrz pomieszczeń, szczególnie na fragmentach narażonych na uszkodzenia, jak lamperie, klatki schodowe czy korytarze.

Inwestorzy, w zależności od rodzaju podłoża czy grubości portfela, mają do wyboru kilka rodzajów tynków, różniących się właściwościami. Aktualnie za najbardziej popularne uważa się tynki silikonowe, które cechuje wysoka trwałość, szeroka paleta barw, paroprzepuszczalność oraz najwyższa odporność na zabrudzenia i porosty. Inne popularne rodzaje to tynki silikatowo-silikonowe, akrylowe, silikatowe oraz mineralne. Te ostatnie - najtańsze z wymienionych - najczęściej wymagają jeszcze malowania farbami elewacyjnymi.

 

Bartłomiej Cholewa

Chemia budowlana

Zobacz wypowiedzi
Lakma Sat

Ekspert firmy

Lakma Sat