Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Okno PVC bez tajemnic. Jak zbudowane są okna plastikowe?

Odpowiada: Jerzy Chrzanowski - Dobroplast

Okna plastikowe to  w Polsce wciąż najpopularniejszy rodzaj stolarki okiennej. Na rynku dostępne są produkty o różnych kolorach i kształtach, co może przysparzać inwestorom wielu dylematów podczas zakupu. Warto jednak pamiętać, że czynnikiem, który powinien mieć kluczowe znaczenie przy wyborze, jest budowa okna, która ma istotny wpływ na jego trwałość i jakość.

Profil okna PVC

Profil to element okna, z którego buduje się ościeżnice i skrzydła okienne. Profile plastikowe maja budowę komorową. Liczba komór, którą można sprawdzić licząc je
w poziomie, ma wpływ na izolacyjność termiczną - im jest ich więcej, tym (teoretycznie) niższy jest współczynnik przenikania ciepła.

Na rynku dostępne są okna z sześcioma, a nawet siedmioma komorami, np. Prime firmy Dobroplast, choć za najpopularniejsze uznaje się okna pięciokomorowe. Nie oznacza to jednak, że produkty z mniejszą liczbą komór są gorsze - przykładem może być okno Encore firmy Dobroplast, które posiada jedynie cztery komory, ale zostało wyposażone w specjalne wkładki docieplające, zapewniające doskonałe parametry termiczne. Warto pamiętać, że profile wielokomorowe producent powinien wzmocnić od zewnątrz elementami metalowymi o grubości co najmniej 1,5 mm.

Okucia dla okien PVC

Okucia, którymi poruszamy za pomocą klamki, odblokowują lub blokują skrzydło i tym samym decydują o tym, w jaki sposób je otwieramy i zamykamy. W zależności od ich rodzaju możemy np. przesunąć okno w bok, całkowicie je otworzyć czy uchylić do pionu. Mają więc one istotny wpływ nie tylko na funkcjonalność okna, ale też wygodę jego użytkowania.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są okucia, które posiadają dodatkowe właściwości, np. zabezpieczają przed włamaniem (system okuć marki Winkhaus dostępny m.in. oknach Ovlo, Encore, Prime czy Avantgarde firmy Dobroplast) bądź otwarciem okna przez małe dzieci (klamki zamykane na klucz). Praktycznym rozwiązaniem są też okucia, które pozwalają na uzyskanie niewielkiej szczeliny między skrzydłem a ramą tzw. mikrowentylacji, a jednocześnie zapewniony jest dopływ świeżego powietrza. To rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas dłuższej nieobecności lokatorów.

Szyby w oknach PVC

Najpopularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o okna wykonane z PVC są szyby zespolone. Tworzą je minimum dwie tafle szkła, pomiędzy którymi za pomocą tzw. ramek dystansowych tworzona jest niewielka przestrzeń, wypełniona zazwyczaj suchym powietrzem lub gazem szlachetnym. Im więcej tafli, tym większa liczba przestrzeni, a to z kolei zwiększa ochronę przed utratą ciepła.

Przepisy wprowadzone z początkiem 2017 r. zaostrzają maksymalne wartości dotyczące wysokości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budowlanych, w tym również przeszkleń. Produktami, które spełniają nowe, surowsze normy, są okna Avantgarde i Ovlo firmy Dobroplast z trzyszybowym pakietem o grubości 42mm, osiągając Uw=1,1 W/m2K”.

Uszczelki w oknach PVC

W oknach plastikowych możemy wyróżnić dwa rodzaje uszczelek - przyszybowe oraz oporowe, zwane też odbojowymi lub wrębowymi. Chronią one przed dostawaniem się wody pomiędzy, co może skutkować rdzewieniem okuć. Ponadto uszczelki oporowe stanowią zabezpieczenie przed hałasem, wiatrem i kurzem.

Uszczelki przyszybowe, montowane po zewnętrznej i wewnętrznej stronie okna, powinny być wykonane z tworzywa, które zapewni im elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, np. EPDM. Takie rozwiązanie zastosowano choćby w oknach Prime firmy Dobroplast.

Przystępując do zakupu okien musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzięki choćby podstawowej znajomości budowy okna nie tylko łatwej znajdziemy odpowiadający nam produkt, ale też będziemy mogli uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami, kuszącymi nas atrakcyjną ceną okien, która zwykle wynika z zastosowania gorszych rozwiązań lub wykorzystania słabszych jakościowo elementów, takich jak profile czy uszczelki.

Pozostałe pytania

Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić? Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej