Na co zwrócić uwagę przy planowaniu domu energooszczędnego?

Przy planowaniu domu energooszczędnego trzeba zwrócić szczególną uwagę na kubaturę, kształt, rozkład pomieszczeń oraz parametry stolarki otworowej.

Aktualne poprawki do Rozporządzenia Nr 75 z 2002 roku już w fazie projektowania narzucają zmniejszone, w stosunku do wcześniejszych, współczynniki przenikania ciepła dla wszystkich przegród. I tak przykładowo dla ścian zewnętrznych współczynnik ten wynosi 0,30 W/m2 K, a dla stropów i dachów odpowiednio 0,25.

Przy projektowaniu domu energooszczędnego projektant powinien uwzględnić również wytyczne opisane w Rozporządzeniu z 06.11.2008 roku, których celem jest redukcja rocznego zapotrzebowania energii końcowej, a następnie energii pierwotnej na jednostkę powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze w lokalu mieszkalnym, wyrażanej w kWh/m2 rok.

Energia końcowa to ilość ciepła potrzebna do utrzymania komfortu w obiekcie w zakresie c.o.,  c.w.u. oraz wentylacji. Energia pierwotna w świadectwach energetycznych uwzględnia rodzaj nośnika energii i jako współczynnik w kWh/m2 powierzchni obiektu na rok pozwala ocenić jego energooszczędność.

Obliczana jest mnożąc energię końcową przez współczynnik 1,1 dla gazu i oleju, przez 3 dla energii elektrycznej oraz przez 0 dla energii solarnej, przez co ukierunkowuje nas na źródła energii odnawialnej. Czynniki, które dodatkowo mogą wpłynąć na redukcję zapotrzebowania energii to m.in.: zwarty kształt domu energooszczędnego, czyli stosunku jego powierzchni do objętości, duże powierzchnie przeszklone zwrócone ku południu dla odebrania ciepła promieniowania słonecznego, zastosowanie okien 3-szybowych.

Andrzej Grasza

Kotły

Zobacz wypowiedzi
De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Ekspert firmy

De Dietrich Technika Grzewcza Sp. z o.o.