Jak uzyskać dofinansowanie do nowoczesnych technologii?

Na zakup nowoczesnych technologii, które chcemy wykorzystać przy budowie domu energooszczędnego możemy uzyskać odpowiednie dofinansowanie.

Z Banku Ochrony Środowiska

Pomimo faktu, że polski inwestor ma zdecydowanie mniejsze, od inwestorów z krajów zachodnich, możliwości pozyskania dopłat do ekologicznych i energooszczędnych technologii, zarówno instytucje państwowe jak i samorządowe udzielają takiego wsparcia, w ramach dofinansowania na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dopłaty takie można uzyskać z Banku Ochrony Środowiska w postaci preferencyjnego kredytu, którego oprocentowanie w zależności od regionu wynosi od 1% , udzielanego na okres 5 lat, w wysokości do 100% kosztów inwestycji, z możliwością umorzenia połowy odsetek.

Środki pozyskane z takiego kredytu można przeznaczyć na  systemy wykorzystujące energię odnawialną, tj pompy ciepła, kotły na biomasę, kolektory słoneczne, kominki z płaszczem wodnym  oraz proekologiczne rozwiązania takie jak: przydomowe oczyszczalnie ścieków, stolarkę okienną o wysokim współczynniku izolacyjności oraz dla budynków już istniejących na termomodernizację.

Co ważne, ten preferencyjny kredyt skierowany jest również do osób fizycznych, tak więc inwestorzy budujący domy mogą się o niego ubiegać, ale uwaga tylko w tych punktach sprzedaży, które podpisały umowę z BOS. Środki pochodzą z Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a oferta kredytowa jest zróżnicowana w zależności od województwa, w którym realizowana jest budowa domu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.bosbank.pl.

Z Powiatowych i Gminnych Programów Ochrony Środowiska

Inwestorzy budujący dom mogą ubiegać się o dofinansowanie do nowoczesnych technologii w ramach realizowanych przez powiaty i gminy Programów Ochrony Środowiska lub Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Warunki dofinansowania określone zostają przez poszczególne fundusze.

Z planowanych dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - od 2010 roku również dla klientów indywidualnych

Dopłaty te będą dotyczyły ekologicznych systemów grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), typu pompy ciepła, kotły na biomasę, kominki z płaszczem wodnym i instalacje solarne. Pośrednikiem w przekazywaniu dofinansowań do nowoczesnych technologii będą placówki banków, które zostaną w drodze przetargu wybrane przez NFOSiGW. Będzie to trzeci etap programu skierowany do małych firm i inwestorów indywidualnych, których wartość inwestycji nie przekracza 1 miliona złotych. Więcej informacji dostępnych na stronie www.nfosigw.gov.pl.

Krzysztof Bratosiewicz

Technologie budowlane

Zobacz wypowiedzi
Arkada Domy Energooszczędne

Ekspert firmy

Arkada Domy Energooszczędne