Czy kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania to najlepsze rozwiązanie?

W świetle obecnego stanu techniki uważa się, że zastosowanie kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania wraz z nowoczesnymi systemami kominowymi jest najlepszym kierunkiem poprawy bezpieczeństwa w budownictwie w celu eliminacji zagrożeń zatruciem tlenkiem węgla.

Wprowadzenie na szerszą skalę tego typu urządzeń gazowych wraz z systemami powietrzno-spalinowymi napotyka jednak w naszym kraju na trudności. Jedną z podstawowych barier jest brak zunifikowanych i jednolitych standardów projektowania i montażu tego typu systemów. Praktycznie każdy z producentów kotłów posiada odrębne rozwiązania, własne wytyczne doboru i rozwiązania konstrukcyjne, często będące w sprzeczności z obowiązującymi przepisami ( np. wykonane z materiałów palnych ).

Kolejnym problemem jest dostosowanie układów powietrzno-spalinowych dla potrzeb powszechnego w naszym kraju budownictwa wielokondygnacyjnego, szczególnie w zakresie instalacji przepływowych ogrzewaczy wody z zamkniętą komorą spalania. Pomimo to uważa się za celowe szerokie propagowanie tego rozwiązania wśród inwestorów i mieszkańców, poprzez przedstawienie jego aspektów technicznych (w tym podkreślenie wpływu na poprawę bezpieczeństwa) a także zalet ekonomicznych (związanych z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi oraz krótkim czasem zwrotu nakładów).

Koszty instalacji takich systemów są stosunkowo niskie w nowo wznoszonych budynkach, natomiast nieco większe w przypadku istniejących budynków (wymiana urządzeń i związana z tym adaptacja systemu spalinowego). Małe przekroje przewodów spalinowych ( najczęściej stosowane średnice to ?
60mm; ? 80mm lub ?100mm ) ułatwiają ich zabudowę w niewielkich przestrzeniach np. pionach technicznych czy kanałach kominowych.

Przy aktualnych cenach gazu, rozpatrując jedynie aspekty finansowe należy uznać, że kotły kondensacyjne są na polskie warunki jeszcze ciągle dość drogim rozwiązaniem. Należy tu wyraźnie podkreślić, że stosowanie kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania wraz z nowoczesnymi systemami
kominowymi pozwoli na eliminację wypadków zatruć produktami spalania jakie mają obecnie miejsce w budynkach mieszkalnych, poprawiając równocześnie efektywność energetyczną ze względu na wysoką sprawność cieplną tych urządzeń. Instalowanie kotłów z zamkniętą komorą spalania w pomieszczeniach mieszkalnych daje gwarancje wysokiego bezpieczeństwa i komfortu mieszkańcom.

Zdaniem Stowarzyszenia KOMINY POLSKIE wyższy stopień bezpieczeństwa zostanie osiągnięty dopiero wtedy gdy pomieszczenie, w którym pracuje kocioł z zamkniętą komorą spalania będzie posiadało sprawną wentylację pomimo , że przepisy tego nie zawsze wymagają.

Zbigniew Tałach

Kominy, wentylacja

Zobacz wypowiedzi
Stowarzyszenie

Ekspert firmy

Stowarzyszenie "Kominy Polskie"