Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Naturalne ogrzewanie przez szyby CLIMATOP LUX

Projekty współczesnych domów, również energooszczędnych, zazwyczaj bazują na przeszkleniach o dużych powierzchniach. Przeszklenia wykonane z unikalnych szyb CLIMATOP LUX mogą być najprostszym i najtańszym sposobem na naturalne ogrzewanie domu.

Wielkoformatowe przeszklenia mogą być przyczyną nawet 25% strat energii. Ucieczka ciepła następuje przez profile i łączenia szyby z ramą. Jednak kluczem do poprawienia energooszczędności budynku wbrew pozorom nie jest montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi, lecz zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych przeszkleń.

W świetle rosnących wymagań dotyczących energooszczędności w budynkach, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych staje się koniecznością. Szyby dwukomorowe CLIMATOP LUX o dodatnim bilansie energetycznym pozwalają na pokrycie znacznej części zapotrzebowania domu na ciepło. Podnoszą tym samym jego efektywność energetyczną.

Naturalne ogrzewanie przez szyby CLIMATOP LUX

Szyba stanowi około 80% powierzchni okna i właśnie dlatego ma największy wpływ na jego parametry cieplne. Technologia CLIMATOP LUX otwiera nowe możliwości kształtowania przeszklonej i wypełnionej słońcem architektury. Dzięki niej okna nie stanowią już słabego punktu w projekcie energooszczędnego budynku, lecz są jego dodatkowym atutem.

Bardzo niski współczynnik przenikania ciepła zestawu szybowego na poziomie Ug = 0,6 W/m?K uzyskano dzięki ciepłemu połączeniu szyb za pomocą ramki dystansowej z tworzywa sztucznego i zastosowaniu dwóch warstw dobrze izolującego argonu o grubości 14 mm. Zewnętrzną stronę wewnętrznej szyby pokryto opatentowaną powłoką PLANITHERM LUX. Powłoka ta jest efektywną bariera dla promieni podczerwonych. Ciepło generowane przez urządzenia i mieszkańców jest odbijane z powrotem do wnętrza budynku.

Szyby CLIMATOP LUX - aranżacja GLASSOLUTIONS Saint-Gobain

Ta sama powłoka zastosowana po wewnętrznej stronie szyby zewnętrznej służy maksymalizacji zysków z promieni słonecznych, przepuszczając aż do 62% energii. Zastosowanie szkła float sprawia, że szyba jest praktycznie przezroczysta dla światła słonecznego, co dodatkowo wpływa na podniesienie energetycznych uzysków ze słońca.

Dom energooszczędny o łącznej powierzchni 150 m? i rocznym zapotrzebowaniu na energię EP = 160 kWh/m? potrzebuje do celów grzewczych 24 tysięcy kilowatogodzin energii. Montując okna i drzwi o łącznej powierzchni szklenia w technologii CLIMATOP LUX równej 25 m? można zyskać aż 25 tysięcy kilowatów. Odpowiada to 100 litrom oleju opałowego. To realna oszczędność, którą uzyskuje się w sposób zupełnie nieszkodliwy dla środowiska naturalnego.

Dzięki nowoczesnym technologiom, stosowanym już dziś w domach pasywnych, można powstrzymać ucieczkę ciepła i rekompensować straty drogą pasywnych uzysków słonecznych. Im większa będzie powierzchnia przeszklona, tym efektywniejsze będzie naturalne ogrzewanie przez szyby CLIMATOP LUX. Nadmiar ciepła będzie magazynowany w grubych ścianach i stopniowo oddawany do wnętrza budynku, stanowiąc zapasowe źródłem energii.

źródło i zdjęcia: GLASSOLUTIONS Saint-Gobain

Dodano: 2012-07-09

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej