Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ściany jednowarstwowe. Czy to dobre rozwiązanie?

Ściany jednowarstwowe to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, zużywamy bowiem mniej materiałów budowlanych, mniej zapraw spoinowych, szybciej budujemy. Ściany takie stawia się najszybciej, bo są gotowe od razu po wymurowaniu. Warstwa nośna pełni w nich jednocześnie funkcję izolacyjną i osłonową, a wykończenie elewacji polega jedynie na otynkowaniu i ewentualnie pomalowaniu.

Jedną z zalet ściany jednowarstwowej jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wykonanie ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego H+H to również duża precyzja budowania. Nie ma tu miejsca na błędy. Jest to zdecydowanie zaleta, ale uwaga - decydując się na ścianę jednowarstwową, trzeba szczególnie zadbać o wybór rzetelnej firmy budowlanej. Jeśli inwestor zdecyduje się na budowanie ścian własnymi siłami, to firma H+H zapewnia nieodpłatne szkolenie na budowie oraz kontrolę budowy na poszczególnych etapach.

Do budowy ścian jednowarstwowych polecany jest beton komórkowy H+H w klasach gęstości 300, 350 i 400 kg/m3, o najwyższej izolacyjności cieplnej i współczynniku przenikania ciepła ściany U niższym od 0,25 W/(m2K). Murowanie bloczkami H+H przyspiesza ich konstrukcja na pióro-wpust oraz uchwyty montażowe ułatwiające przenoszenie elementów. Do murowania na cienkowarstwową zaprawę klejową nadają się tylko bloczki kategorii TLMB o najwyższej dokładności wymiarowej.

źródło: H+H

Dodano: 2015-04-15

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej