Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak zapobiec tworzeniu się mostków termicznych w miejscu osadzenia okien?

Obwód typowego okna o wymiarach 1,5 x 1,5 m wynosi 6 m. W średniej wielkości domu jest przeciętnie 10 okien.

Zatem długość potencjalnych mostków termicznych to przynajmniej 60 m. Warto o tym pamiętać, bo straty ciepła przez tak dużą powierzchnię niedocieplonej przegrody mogą być znaczące.

Elementami umożliwiającymi poprawne zamontowanie okien są węgarki, czyli występy osłaniające ościeżnicę od strony zewnętrznej. Najczęściej profiluje się je w warstwie termoizolacyjnej lub stosuje odpowiednie kształtki z pianki poliuretanowej lub styropianu.

Węgarki powinny zasłaniać około 80% szerokości ościeżnicy, a to oznacza, że muszą zachodzić na nią przynajmniej 6 cm na całym obwodzie okna (także pod parapetem). Osłonięcie okien węgarkami chroni je przed wiatrem i ułatwia ich poprawne ocieplenie.


Wykonanie węgarków jest możliwe również w istniejących budynkach. W ościeżach okien wystarczy nakleić odpowiednio grube i szerokie pasy styropianu, pokryć je siatką z włókna szklanego i otynkować. Dzięki temu izolacyjność termiczna oboknia (czyli ściany w przekroju, w miejscu zamontowania ościeżnicy) wzrośnie przynajmniej 5-krotnie, a zmiana ta dotyczyć będzie około 12% powierzchni otworów okiennych.

Wykonanie węgarków to nie wszystko, co można zrobić dla zredukowania mostków termicznych wokół okien. Drugim ważnym krokiem jest właściwe uszczelnienie miejsc osadzenia stolarki, do czego w domu energooszczędnym nie wystarczy sama pianka montażowa: warto zastosować specjalny system trójwarstwowy.

opr.: Redakcja
zdjęcie: użytkownik Budujemy Dom jareczek6111 (konkurs Home Sweet Home)

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania