Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dlaczego pompa ciepła?

Pompa ciepła osiąga wielką popularność. Dowodem na to jest poziom sprzedaż pomp ciepła w Europie, który w roku 2007 osiągnął 500 000, w Polsce zaś 3200. Zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.

Dlaczego pompa ciepła jest popularna?

Pompa ciepła to najtańszy sposób pozyskiwania energii cieplnej do ogrzewania domu i c.w.u. Niskie wydatki eksploatacyjne trzeba okupić jednak dość znacznym kosztem inwestycji. W Europie ten koszt jest kompensowany systemem ulg i zachęt finansowych.

  • To proekologiczne rozwiązanie ogrzewania domu i c.w.u. w Europie jest bardzo ważkim argumentem, a w Polsce niekoniecznie.

Tanio a nawet drogo

Porównanie kosztów ogrzewania i c.w.u. dla różnych systemów grzewczych wyraźnie pokazuje, że ogrzewanie domu pompą ciepła jest najtańsze.

Zatem celowość stosowania pompy ciepła ze względu na niskie koszty ogrzewania nie budzi żadnych wątpliwości.

W jakim czasie zwrócą się znaczne wydatki inwestycyjne?

Jeśli porównujemy instalację pompy ciepła z instalacją z kotłem olejowym, to przy rocznych oszczędnościach ok. 7000 zł, nawet większe o 30-40 000 zł koszty inwestycyjne zwrócą się w 5 lat.

Przy porównaniu z kotłem na gaz ziemny będzie to okres dłuższy. Ale koszt inwestycji, zwykle szacowany na 30-70 tys. zł, w dużej mierze  zależy od rodzaju systemu pompy ciepła. Dlatego pytanie o czas zwrotu wydatków inwestycyjnych ma sens tylko wówczas, gdy określimy konkretny rodzaj systemu pompy ciepła.

opracowanie: prof. Wiesław Marciniak
zdjęcie: Remonty Budowalne

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania