Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jakie kotwy do ściany trójwarstwowej?

Czy kotwy w ścianie trójwarstwowej ocieplonej styropianem, bez szczeliny wentylacyjnej muszą być ze stali nierdzewnej, czy wystarczy stal ocynkowana?

Kotwy łączące ściany warstwowe tworzą tzw. punktowe mostki cieplne. Pojedyncza kotwa nie ma większego znaczenia w skali całego budynku, ale rozmieszcza się je dość gęsto - zwykle 4 sztuki/m2 ściany. W efekcie strata ciepła staje się odczuwalna. Cztery kotwy ze stali ocynkowanej (zwykłej) pogorszą współczynnik przewodzenia ciepła ściany o ok. 0,04 W/(m2?K), np. z 0,3 na 0,34 W/(m2?K).

W przypadku stali nierdzewnej straty będą mniejsze, bo ma ona ok. 3-krotnie mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła niż stal zwykła. Ponadto stal nierdzewna jest zdecydowanie bardziej odporna na korozję. Jednak w ścianie bez szczeliny wentylacyjnej kotwy są mniej narażone na wykraplanie wilgoci i teoretycznie większa trwałość stali nierdzewnej nie będzie aż tak istotna.

W ścianie trójwarstwowej potrzebne są kotwy wiążące warstwę nośną i elewacyjną. Jeśli w ścianie jest szczelina wentylacyjna, to zdecydowanie lepiej wybrać kotwy ze stali ocynkowanej, a jeśli jej nie ma można ewentualnie rozważyć zastosowanie stali ocynkowanej.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Habe

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania