Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jaki podatek VAT na okna - 8 czy 23%?

Od nowego roku stawki podatku VAT na materiały budowlane wzrosły z 7 i 22% do odpowiednio 8 i 23%. Czy w myśl zmienionych regulacji prawnych, przy zakupie nowych okien wraz z usługą montażu, będziemy mogli w dalszym ciągu korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku?

Nowe, podniesione o jeden punkt procentowy stawki VAT mają obowiązywać, przez najbliższe 3 lata, czyli do końca grudnia 2013 r. Kolejna podwyżka może nas czekać, jeśli dług publiczny przekroczy pułap 55% PKB. Jednak to, co z początkiem stycznia najbardziej zelektryzowało branżę budowlaną i klientów to nie tyle wyższe stawki podatku, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale niezbyt precyzyjne zapisy dotyczące wysokości stawki podatku w przypadku, jeśli klient decyduje się nie tylko na zakup produktu, ale także na jego montaż.

W ubiegłych latach, w myśl dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra finansów (z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) producenci, którzy oferowali klientom własne produkty wraz z montażem, mogli stosować stawkę obniżoną do 7%. Dotyczyło to co prawda tylko określonych typów budynków (zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym), ale ich lista była bardzo szeroka i obejmowała m.in. domy jednorodzinne, budynki wielomieszkaniowe, domy opieki społecznej, internaty oraz domy studenckie, a także obiekty niemieszkalne: hotele, biura, obiekty usługowo-handlowe czy szpitale.

W skrócie sytuacja przedstawiała się następująco: inwestor, który podejmował decyzję dotyczącą np. wymiany okien, miał dwie możliwości: mógł kupić tyko produkt i zapłacić 22% podatek, a montażem zająć się we własnym zakresie, albo od razu zamówić montaż u producenta, dzięki czemu całe zamówienie objęte było znacznie niższą i bardziej opłacalną 7-procentową stawką podatku.

Podobny zapis nie znalazł się już jednak w najnowszym rozporządzeniu ministra finansów (z 22 grudnia 2010 r.). Czy to zatem koniec możliwości stosowania przez producentów niższej stawki podatku?

Według naszej analizy, mimo zmian w zapisach rozporządzenia i wynikających stąd niejasności, Klienci w dalszym ciągu będą mogli korzystać z preferencyjnej, 8-procentowej stawki VAT na zakup i montaż okien. Taką możliwość daje bowiem ustawa, mówi Piotr Nadolny, dyrektor handlowy w MS więcej niż OKNA, producenta stolarki. Dostarczenie i montaż okien należy traktować na podstawie artykułu 41 ustawy  jako remont, modernizację, termomodernizację czy też przebudowę budynku lub jego części. Pewne pole manewru może dawać także zaklasyfikowanie usługi jako prac konserwatorskich.

Warto pamiętać, że tak jak i w latach ubiegłych, obniżona stawka ma zastosowanie tylko w przypadku dostawy i remontu lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa jest nie większa niż 150 m kw. oraz budynków jednorodzinnych do 300 m kw. Jeśli zatem nasz dom jest większy, to w stosunku do nadwyżki metrażu stosujemy już stawkę podstawową.

Wydaje się, że w dłuższej perspektywie podniesienie o jeden punkt procentowy stawki podatku VAT nie wpłynie negatywnie na kondycję rynku stolarki otworowej, zaznacza Nadolny. Co prawda pod koniec ubiegłego roku, udało nam się przyjąć i zrealizować więcej zleceń niż w analogicznym okresie w roku 2009, jednak naszym zdaniem nie można tego interpretować tylko jako "ucieczki" przezornych inwestorów przed większymi kosztami. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że każde dodatkowe obciążenie finansowe może zniechęcić część klientów do podjęcia decyzji zakupowej. Dlatego zamierzamy temu przeciwdziałać wprowadzając dodatkowe rabaty na wybrane produkty.

źródło i zdjęcia: M&S więcej niż OKNA

Dodano: 2011-01-25
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej