Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zastosowanie aluminium w budownictwie jednorodzinnym

Na zastosowanie aluminium decydują się architekci w budownictwie indywidualnym doceniając lekkość, trwałość oraz estetykę tego materiału kojarzoną z nowoczesnością. Dodatkowo aluminium ma większe możliwości konstrukcyjne niż drewno czy PCV. Plastyczność i wytrzymałość aluminium pozwala na uzyskanie z niego profili służących do wykonywania konstrukcji okiennych, fasadowych i drzwiowych.

Aluminium jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, na korozję i zapewnia bezpieczeństwo pożarowe. W odróżnieniu od okien wykonanych z PCV, okna aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem promieniowania słonecznego, nie wymagają też tak częstej konserwacji jak okna drewniane.

Aluminium długo uważane było za metal "zimny", który nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów termicznych, mówi Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu firmy Yawal - jednego z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce. Dlatego okna z aluminium najczęściej wykorzystywane były w obiektach usługowych i budynkach użyteczności publicznej. Teraz, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii,  profile aluminiowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie mieszkalnym. Złożoność konstrukcji profili, możliwość zastosowania różnego rodzaju wypełnień sprawia, że okna z aluminium są energooszczędne i gwarantują zachowanie właściwych współczynników izolacyjności cieplnej.

Aluminium w domu pasywnym

Najważniejszą cechą charakterystyczną domu pasywnego jest energooszczędność . Dlatego w budynkach pasywnych wykorzystuje się cały szereg rozwiązań konstrukcyjnych, których podstawowym celem jest ograniczenie do minimum zużycia energii podczas codziennego użytkowania domu. I tak, jednym z ważniejszych czynników w domu pasywnym są okna, które mogą odpowiadać nawet za 41% strat ciepła. Utrata ciepła następuje na skutek  przenikania przez tzw. mostki termiczne, słabo zaizolowane miejsca budynku, na przykład ramy okienne, albo źle zaizolowane okna.

Nie każde okno nadaje się do domu pasywnego, podkreśla architekt Tomasz Mielczyński z pracowni BUILDgreen Design, która projektuje domy energooszczędne i pasywne. Wybierając okna do naszych budynków kierujemy się kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to odpowiednie współczynniki przenikania ciepła i światła. Współczynnik izolacyjności cieplnej dla okna oznaczony jako U, powinien być jak najniższy, zarówno dla szyby jak i dla ramy okiennej. Zgodnie z obowiązującymi obecnie normami w Polsce współczynnik ten nie powinien przekraczać 1,9 W/(m2?K) dla budynku mieszkalnego, im niżej tym lepiej.

Drugim ważnym współczynnikiem jest współczynnik przenikania światła oznaczony jako G. Jest to procent energii słonecznej, która przenika przez szybę do wnętrza domu, dzięki czemu pomieszczenie się nagrzewa. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. W domu pasywnym współczynnik G powinien mieć powyżej 65-70.

W domu pasywnym ważny jest też kształt okna, wielkość szyby i ramy. Jak podkreśla architekt z pracowni BUILDgreen Design, ważne aby rama okna nie stanowiła mostka termicznego, bo to zwiększa ilość  przenikającego ciepła. I tu wkracza aluminium, które dzięki swojej plastyczności pozwala na stworzenie wąskich profili o nietypowych kształtach. Możliwość uzyskania wąskich profili sprawia, że są one bardziej smukłe, co pozwala na zwiększenie powierzchni szyby, i na maksymalny dostęp światła do pomieszczenia. Przykładowym produktem, który z powodzeniem wykorzystywany jest w budynkach pasywnych jest system YAWAL TM 77HI, który łączy estetyczny wygląd z rygorystycznymi wymogami izolacyjności cieplnej, akustycznej, ochrony przed wiatrem i wodą. Zastosowane w trzykomorowym systemie unikalne rozwiązania izolacyjności termicznej pozwalają na uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła okna na poziomie U = 0,8 W/(m2K).

System składa się z termoizolowanych profili aluminiowych o przekroju skrzynkowym. Profile skrzydeł i ościeżnic systemu TM 77HI składają się z 2 części aluminiowych, oddzielonych od siebie taśmami izolacyjnymi. Rolę izolacji termicznej spełniają dedykowane rozwiązania komorowe strefy izolatora wraz z systemem 2-komponentowego uszczelniania centralnego oraz wypełnienia powierzchni wewnętrznej profili w strefie bariery termicznej przy pomocy materiałów izolujących, wyjaśnia Wojciech Kulej, Kierownik Produktu, Systemy Okien i Drzwi w firmie Yawal.

Okna w domu pasywnym powinny być duże, ale o tym decyduje architekt na etapie projektu koncepcyjnego dokonując obliczeń. Dobrze jest umieszczać okna na południowej elewacji domu, gdzie słońce w ciągu dnia operuje najdłużej. Opcjonalnie do okien można zainstalować system sterujący, który włączony do centralnego systemu sterującego budynkiem automatycznie dba o właściwe ustawienia, tak by zapewnić odpowiednie wietrzenie wnętrza budynku w okresie letnim.

Aluminium w nowoczesnej i tradycyjnej architekturze

Dodatkową zaletą aluminium jest to, że ma dużą umiejętność dostosowywania się do oczekiwań użytkownika. Aluminium nie ma już nic wspólnego z minimalistycznym designem i zimnym charakterem. Nowoczesna technologia daje bardzo szerokie możliwości projektowania dzięki lakierowaniu i malowaniu odpowiednimi farbami ze zróżnicowaną strukturą. Możliwości kolorystyczne są praktycznie nieograniczone. Najmodniejsze obecnie są powłoki imitujące drewno,  mówi Agnieszka Jeznach z firmy Yawal. Wykonane z tak udekorowanych profili okno jest wytrzymałe i lekkie, a jednocześnie odtwarza naturalny deseń drewna, co sprawia, że wygląda jak okno drewniane. Dzięki tej technologii, okna aluminiowe zyskują nowe oblicze, pozwalające nadać wnętrzom ciepły i przytulny wygląd.

Między innymi dlatego okna aluminiowe przypisane dotychczas budownictwu komercyjnemu są chętniej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Ze względu na energooszczędność i stylistykę są coraz popularniejsze, a dodatkowo pasują zarówno do nowoczesnej jak i tradycyjnej architektury.

źródło i zdjęcie: Yawal

Dodano: 2012-02-21
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej