Gminy chętnie korzystają z dofinansowań na solary

Gminy coraz częściej korzystają z rożnych możliwości dofinansowania kolektorów słonecznych z Unii Europejskiej i zachęcają swoich mieszkańców do angażowania się w tego typu przedsięwzięcia.

Ostatnio gminy Frampol, Józefów, Krasnobród, Szczebrzeszyn i Zwierzyniec ogłosiły zapisy osób chętnych na instalowanie w swoich posesjach kolektorów słonecznych. Teraz także władze Tomaszowa Lubelskiego chcą pomóc w instalacji coraz popularniejszych solarów.

Właściciele prywatnych budynków będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 86% wartości instalacji. Szacuje się, że solary z pomocą miasta będzie mogło zainstalować od 300 do 600 mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego. Ostateczna liczba zależy od kosztów inwestycji, między innymi od tego czy będą to kolektory tylko do podgrzewania ciepłej wody, czy również do centralnego ogrzewania. Obecnie trwają zapisy i przyjmowane są deklaracje, instalacja kolektorów słonecznych planowana jest na 2011 rok. Projekt prowadzony jest przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny.

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w Polsce energetyka słoneczna cieplna, a dalszej w dalszej perspektywie fotowoltaika (PV), zacznie się bardzo szybko rozwijać. Szacunki IEO wskazują, że udział energii słonecznej cieplnej w zużyciu energii ze źródeł odnawialnych w 2020 r. wyniesie ponad 4,4%, a w zużyciu energii finalnej w Polsce ponad 1%. Potencjał energetyki słonecznej termicznej do praktycznego wykorzystania wynosi ponad 32 000 TJ i umożliwiłby zainstalowanie do 2020 r. ponad 22 mln m2 kolektorów słonecznych.

Generalnie idziemy od energetyki wodnej i biomasy w kierunku energetyki wiatrowej i słonecznej (najpierw termicznej, potem też PV) i geotermalnej (najpierw ciepło potem energia elektryczna), mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.dobresolary.pl

Dodano: 2010-02-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej