Energooszczędne domy prefabrykowane

Energooszczędne domy prefabrykowane

Technologia prefabrykatów jest od lat ceniona i powszechnie stosowana w światowym budownictwie. Z każdym rokiem znajduje w Polsce coraz liczniejsze grono odbiorców.  Inwestorzy, którzy zdecydowali się na wybór tego typu technologii podkreślają, że największą zaletą budowy z gotowych elementów jest dużo krótszy czas realizacji całej inwestycji.

Technologia budowy domu przy wykorzystaniu gotowych, drewnianych elementów prefabrykowanych to atrakcyjna i opłacalna alternatywa dla tradycyjnych metod budowania. Gwarantuje wysoką jakość, dużą trwałość, przy jednoczesnym niskim koszcie budowy oraz bardzo krótkim czasie realizacji całej inwestycji.

Domy prefabrykowane to na pierwszy rzut oka zwyczajne budynki nie różniące się od tych wybudowanych w technologii tradycyjnej. Są jednak wyjątkowe ze względu na swoją konstrukcję wewnętrzną, która oparta jest na technologii modułowej. Ich największą zaletą jest oczywiście fakt, że powstają w bardzo krótkim czasie, bo zaledwie w 3 miesiące. Ponadto gwarantują wysoką energooszczędność - zatrzymując ciepło jednocześnie umożliwiając prawidłową wentylację powietrza. Wbrew pozorom domy takie są również bardzo wytrzymałe, ich lekka konstrukcja uzyskuje wysokie parametry wytrzymałościowe. W porównaniu z domami murowanymi mają także większą o ok. 15% powierzchnię wewnętrzną, dzięki zastosowaniu cieńszych ścian.

Ogromną zaletą budowy domów w technologii prefabrykowanej jest możliwość realizowania kolejnych etapów prac bez względu na temperaturę powietrza - prace budowlane można z powodzeniem prowadzić również zimą, bo poza fundamentami dom drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych, jak betonowanie czy murowanie. W takim domu można zamieszkać bezpośrednio po zakończeniu prac montażowych. Dodatkowo charakteryzują się dużą łatwością przebudowy i modernizacji - łatwo przestawia się ściany, naprawia czy wymienia instalację.

Energooszczędne i ekologiczne domy prefabrykowane

Energooszczędność to jedna z najważniejszych zalet domów budowanych z gotowych elementów modułowych. Przy znacznie mniejszym przekroju ściany uzyskuje się poziom izolacyjności ściany murowanej, co przekłada się na realne oszczędności energetyczne i znacząco niższe rachunki. Domy drewniane zapewniają mieszkańcom przyjemny chłód latem oraz wyjątkową izolacyjność w zimie, przy minimalnych kosztach ogrzewania i chłodzenia. Do ogrzania domu zużywa się kilka razy mniej energii niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Ich niższe zapotrzebowanie na ciepło zmniejsza również emisje CO2. Domy z drewna są także bardziej ekologiczne. Drewno jest jedynym tak szeroko dostępnym i całkowicie odtwarzalnym przez przyrodę surowcem.

Najwyższa jakość stosowanych materiałów

Głównym budulcem domów prefabrykowanych na bazie szkieletu drewnianego jest najwyższej jakości drewno konstrukcyjne łączone za pomocą mikrowczepów. Połączenie mikrowczepów jest porównywalne z litym drewnem i umożliwia wykonanie belek o długości nawet kilkunastu metrów bez ryzyka paczenia. Dodatkowo drewno jest suszone w temperaturze ok. 80°C co, zabija wszystkie owady i grzyby znajdujące się w drewnie, niszczy wszelkie drobnoustroje, które mogłyby być pożywką dla owadów, obniża poziom wilgotności poniżej 12%, uniemożliwia rozwój grzybów, zapobiega wchłanianiu przez drewno wilgoci z otoczenia i wyklucza konieczność impregnacji chemicznej. Aby uzyskać idealną gładkość drewno jest struganie czterostronnie z fazowanymi krawędziami. Wysoka gładkość drewna zwiększa znacznie jego odporność na insekty a także podnosi wytrzymałość ogniową.

Dla zainteresowanych budową energooszczędnego domu prefabrykowanego przygotowany został specjalny fotoreportaż.

źródło: www.z500.pl; www.multicomfort.pl